Horyzont Europa — Klaster Zdrowie
Klaster Zdrowie skupia się na opiece zdrowotnej na międzynarodowym poziomie Unii Europejskiej, jest częścią II filaru programu Horyzont Europa. Projekty mają skupiać się na zarządzaniu, unowocześnianiu i innowacyjności opieki zdrowotnej, co wyraża 6 kierunków rozwoju programu. W ramach klastra finansowane będą projekty badawcze zgłaszane przez międzynarodowe konsorcja, granty przewidziane są również dla inwestycji w badania i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Horyzont Europa wspiera partnerstwo między inwestującymi i fundującymi badania i innowacje (R&I).
Klaster uwzględnia 6 kierunków rozwoju i związane z nimi projekty:
- Utrzymanie zdrowia w dynamicznie zmieniającym się społeczeństwie
Kierunek skupia się na 3 tematach: rozwój badań i innowacji w kierunku molekularnego i neurologicznego rozumienia zdrowia psychicznego i chorób umysłowych, Wspieranie cyfrowego rozwoju i analfabetyzmu zdrowotnego obywateli, tworzenie „mapy” spersonalizowanej prewencji zdrowotnej.
- Życie i praca w promującym zdrowie środowisku
Skupia się na 3 tematach: Ekspozycja na pola elektromagnetyczne (EMF) a zdrowie (projekty do 8mln Euro), Jakość powietrza w pomieszczeniach a zdrowie (projekty do 8mln Euro), Wpływy zmiany klimatu na zdrowie: koszty i korzyści z działań lub ich braku (projekty do 10mln EUR).
- Stawianie czoła chorobom i redukowanie ciężaru choroby
Skupia się na 5 tematach badawczych: Poprawiona opieka wspierająca, paliatywna, po przeżyciu i u schyłku życia pacjentów onkologicznych (projekty do 6mln Euro), Budowa europejskiej platformy innowacji dla ponownego wykorzystania produktów medycznych (projekty do 25mln Euro), Innowacyjne podejście do zwiększania badań nad chorobami związanymi z biedą w Afryce subsaharyjskiej (projekty do 8mln Euro), Kliniczna walidacja rozwiązań sztucznej inteligencji (AI) w leczeniu i opiece (projekty do 6mln Euro), Spersonalizowana medycyna i choroby zakaźne: rozumienie indywidualnej odpowiedzi organizmu gospodarza na wirusy np.SARS-CoV‑2 (projekty do 7mln Euro)
W tym kierunku są też 2 akcje wspierające i koordynujące: „Mapa” stworzenia europejskiej kooperacji One Health na temat odporności na drobnoustroje (projekty do 1mln Euro), Budowa europejskiego partnerstwa dla przygotowania pandemicznego (projekty do 2mln EUR).
- Zapewnianie dostępu do innowacyjnej, przyjaznej środowisku i wysokiej jakości opieki medycznej
Skupia się na 3 tematach: Podnoszenie jakości opieki i bezpieczeństwa pacjenta (projekty do 5mln Euro), Narzędzia wsparcia decyzyjnego oparte na danych dla lepszego dostarczania opieki zdrowotnej i kształtowania polityki ze szczególną uwagą na nowotwory (projekty do 10mln Euro), Sieć zamawiających innowacje w opiece zdrowotnej (projekty do 5mln EUR).
- Wykorzystywanie potencjału nowych narzędzi, technologii i rozwiązań cyfrowych dla zdrowego społeczeństwa
Skupia się na 3 tematach: Inteligentne urządzenia i ich implementacja w chirurgii w środowiskach o ograniczonych zasobach (projekty do 6mln Euro), Nowa generacja zaawansowanych terapii leczących powszechne i obciążające choroby z niezaspokojonymi potrzebami medycznymi (projekty do 6mln Euro), Innowacyjne narzędzia do użytku i re-użytku danych zdrowotnych, w szczególności elektronicznych kart zdrowia i rejestrów pacjentów (projekty do 8mln EUR).
- Utrzymanie innowacyjnego, przyjaznego środowisku i globalnie konkurencyjnego przemysłu związanego ze zdrowiem
Skupia się na 3 tematach: Zielone farmaceutyki (projekty do 8mln Euro), Opracowanie, nabywanie i odpowiedzialne zarządzanie środkami przeciwdrobnoustrojowymi (projekty do 2mln Euro), Promowanie zaufanego znaku mHealth w Europie: przystosowanie specyfikacji technicznych dla jakości i niezawodności aplikacji zdrowotnych i wellness (projekty do 2mln EUR).