Uniwersytet Medyczny w Łodzi otrzymał finansowanie na realizację projektu w ramach konkursu EIT Health COVID-19 Rapid Response

17 kwiet­nia 2020 poz­nal­iśmy wyni­ki konkur­su EIT Health COVID-19 Rapid Response, którego celem było wyłonie­nie najlep­szych na are­nie europe­jskiej pro­jek­tów innowa­cyjnych sku­pi­a­ją­cych się na walce z pan­demią  koron­awirusa SARS-CoV­‑2.

Jest nam niezmiernie miło poin­for­mować, że Uni­w­er­sytet Medy­czny w  Łodzi otrzy­mał finan­sowanie na real­iza­cję pro­jek­tu „Ultra­sono­graph­ic Lung Sim­u­la­tor”. Pro­jekt jest rezul­tatem wielo­let­niej współpra­cy Cen­trum Innowacji i Trans­feru Tech­nologii z fir­mą Med­ical Sim­u­la­tion Tech­nolo­gies (https://mstech.eu/).

Rezul­tatem współpra­cy będzie stworze­nie dostęp­nego w Internecie, inter­ak­ty­wnego symu­la­to­ra ultra­sono­grafii płuc.

Sze­roko dostęp­na ultra­sono­grafia płuc w rękach wyszkolonych w tym kierunku lekarzy może przyspieszyć rozpoz­nanie patologii płuc u pac­jen­tów zgłasza­ją­cych się do szpi­ta­la z niespecy­ficzny­mi objawa­mi, które mogą wynikać z zakaże­nia koron­awirusem. Wczes­na iden­ty­fikac­ja osób stwarza­ją­cych ryzyko zakaże­nia innych pac­jen­tów i per­son­elu medy­cznego, odi­zolować ich i ustal­ić pri­o­ry­tet badań PCR w kierunku SARS-COV‑2. U pac­jen­tów z potwierd­zoną infekcją, wyszkoleni lekarze mogą za pomocą ultra­sono­grafii mon­i­torować zmi­any toczące się w płu­cach, oce­ni­a­jąc praw­dopodobieńst­wo pogorszenia i wybier­a­jąc pac­jen­tów, którzy powin­ni być uważnie mon­i­torowani, z uwa­gi na ryzyko roz­wo­ju niewydol­noś­ci odd­e­chowej. Z drugiej strony możli­we jest mon­i­torowanie pro­ce­su leczenia poprzez iocenę ustępowa­nia patologii w bada­niu ultra­sono­graficznym.

Wszys­tkie powyższe zada­nia wyma­ga­ją szkole­nia, które może być sze­roko przeprowad­zone dzię­ki symu­la­torowi.

• Opublikowano: 20 kwietnia 2020