UMED członkiem zwycięskiego konsorcjum na opracowanie polskiej terapii adoptywnej (CAR/CAR‑T)
Agencja Badań Medycznych ogłosiła wyniki konkursu na opracowanie polskiej terapii adoptywnej (CAR/CAR‑T). W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa o dofinansowanie, która rozpocznie bezprecedensowy w historii naszego kraju program rozwoju ultranowoczesnej terapii onkologicznej.
W ramach konkursu zgłosiły się dwa konsorcja naukowe, liderem pierwszego był Gdański Uniwersytet Medyczny, a drugiego Warszawski Uniwersytet Medyczny. Grant wysokości 100 mln zł przewidziany był tylko dla jednego konsorcjum. Mimo że zagraniczni eksperci oceniający wnioski konkursowe zrecenzowali oba projekty pozytywnie to przewagę — ponad 50 punktów — uzyskało konsorcjum pod przewodnictwem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którego członkiem jest między innymi nasza Uczelnia.
Wśród naukowców zaangażowanych w realizację tego projektu ze strony Uniwersytetu Medycznego w Łodzi znaleźli się prof. Piotr Rieske (wraz z zespołem Zakładu Biologii Nowotworów) i dr hab. Ewelina Stoczyńska-Fidelus (wraz z zespołem Zakładu Biologii Molekularnej). Ich zadaniem będzie opracowanie polskiego CAR‑T czyli terapii opartej na zastosowaniu modyfikowanych limfocytów T, do których dołączony jest chimeryczny receptor antygenowy, tzw. CAR. Tak opracowane komórki będą mogły znaleźć zastosowanie w leczeniu pacjentów z nowotworami hematologicznymi.
Kolejnym zadaniem naszej Uczelni, w który dodatkowo włączony jest zespół prof. Wojciecha Młynarskiego (Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii), będzie przeprowadzenie badań przedklinicznych opracowanych modyfikowanych limfocytów T, jak również ich charakterystyka (immunofenotypowanie i monitorowanie w oparciu o metody qPCR) w trakcie badań klinicznych.
Skład zwycięskiego konsorcjum: Warszawski Uniwersytet Medyczny (lider), Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytut Hematologii i Transfuzjologii, Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi.
Kwota dofinansowania projektu to prawie 100 mln zł
Więcej informacji: https://abm.gov.pl/pl/aktualnosci/709,Wyniki-konkursu-na-opracowanie-polskiej-terapii-adoptywnej-CARCAR‑T.html