Naukowcy UMED‑u wykorzystają wirtualną rzeczywistość i sztuczną inteligencję w diagnostyce i leczeniu zaburzeń funkcji i uszkodzeń kręgosłupa

Innowa­cyjny pro­jekt naukow­ców Uni­w­er­syte­tu Medy­cznego w Łodzi, pod kierown­ictwem prof. Jolan­ty Kujawy, który zakła­da wyko­rzys­tanie wirtu­al­nej rzeczy­wis­toś­ci i sztucznej inteligencji w diag­nos­tyce i lecze­niu urazów krę­gosłu­pa, uzyskał dofi­nan­sowanie z Pro­gra­mu Oper­a­cyjnego Inteligent­ny Rozwój na lata 2014–2020 (w ramach osi pri­o­ry­te­towej IV: Zwięk­sze­nie potenc­jału naukowo-badaw­czego, Dzi­ałanie: Bada­nia naukowe, Pod­dzi­ałanie: Pro­jek­ty aplika­cyjne).

Pro­jekt pn. „VRneck SOLUTION – Innowa­cyjny sys­tem do diag­nos­ty­ki, ter­apii i treningu zaburzeń funkcjon­al­nych i uszkodzeń częś­ci szyjnej i szyjno-pier­siowej krę­gosłu­pa” uczel­nia zre­al­izu­je we współpra­cy z fir­mą EDVENTURE RESEARCH LAB SP. Z O.O.

Celem przed­sięwz­ię­cia jest opra­cow­anie kom­plek­sowego i innowa­cyjnego rozwiąza­nia, wyko­rzys­tu­jącego rzeczy­wis­tość wirtu­al­ną oraz metody sztucznej inteligencji do wspo­ma­gania diag­nos­ty­ki, planowa­nia ter­apii oraz mon­i­torowa­nia pro­ce­su reha­bil­i­tacji pac­jen­tów z zaburzeni­a­mi funkcjon­al­ny­mi w obrę­bie krę­gosłu­pa szyjnego, połączenia szyjno-głowowego i szyjno-pier­siowego wywołany­mi choroba­mi układu mięśniowo-szkiele­towego lub uraza­mi. Naukow­cy przeprowadza­ją ekspery­ment medy­czny z udzi­ałem 400 osób oraz badanie klin­iczne z udzi­ałem 200 pac­jen­tów. Ich zadaniem będzie potwierdzenia skutecznoś­ci diag­nos­ty­cznej i ter­apeu­ty­cznej sys­te­mu VRneck SOLUTION, jak również oce­na jego bez­pieczeńst­wa i przy­dat­noś­ci w planowa­niu ter­apii oraz mon­i­torowa­niu skutecznoś­ci leczenia.

Docelowo, nowa­torskie wyko­rzys­tanie autorskiej siat­ki pól zaburzeń ruchomoś­ci seg­men­tal­nej krę­gosłu­pa szyjnego opra­cow­anej przez dr n. med. Tomasz Adam­czewskiego – pomysło­daw­cy metody wykry­wa­nia zaburzeń seg­men­tal­nych krę­gosłu­pa szyjnego, adi­unk­ta dydak­ty­cznego Klini­ki Reha­bil­i­tacji Medy­cznej, zre­wolucjonizu­je pode­jś­cie do diag­nos­ty­ki i ter­apii krę­gosłu­pa szyjnego. Zas­tosowanie sztucznej inteligencji (SI), a także uczenia się maszynowego w mod­ule diag­nos­ty­cznym i ter­apeu­ty­cznym wpłynie na skróce­nie cza­su niezbęd­nego do postaw­ienia diag­nozy i zaplanowa­nia sper­son­al­i­zowanego leczenia. Dodatkowo wyko­rzys­tanie wirtu­al­nej rzeczy­wis­toś­ci w kinezyter­apii wpłynie na opty­mal­iza­cję postępowa­nia ter­apeu­ty­cznego mówi prof. dr hab. n. med. Jolan­ta Kujawa.

Pro­jekt odpowia­da na potrze­by w zakre­sie szy­bkiej, obiek­ty­wnej diag­nos­ty­ki zaburzeń funkcjon­al­nych krę­gosłu­pa szyjnego. Uza­sad­nie­niem dla jego real­iza­cji są zarówno alar­mu­jące dane epi­demi­o­log­iczne doty­czące chorób układu mięśniowo-szkiele­towego i zespołów bólowych krę­gosłu­pa szyjnego, prob­lem cią­gle wydłuża­ją­cych się kole­jek oczeku­ją­cych na diag­nos­tykę i zabie­gi, zmniejsza­ją­ca się licz­ba osób zdol­nych do pra­cy oraz ros­ną­ca licz­ba osób z niepełnosprawnoś­cią. Wobec ograniczeń dostęp­noś­ci do reha­bil­i­tacji, spowodowanych m.in. pan­demią COVID-19, znaczące przyspiesze­nie diag­nos­ty­ki i pod­ję­cie wczes­nej zindy­wid­u­al­i­zowanej reha­bil­i­tacji z wyko­rzys­taniem sztucznej inteligencji będzie doskon­ałym uzu­pełnie­niem obec­nie dostęp­nych metod w sys­temie ochrony zdrowia.

Łącz­na wartość pro­jek­tu wynosi 11,8 mln zł, w tym dofi­nan­sowanie to 10,4 mln zł.

• Opublikowano: 8 września 2020