Znamy kolejnych laureatów konkursu MINIATURA 8
Poznaliśmy kolejnych laureatów konkursu MINIATURA 8 na pojedyncze działania naukowe ogłoszonego przez NCN.
Grant na realizację działań naukowych uzyskało siedmioro badaczy z naszej uczelni: dr n. farm. Dagmara Szmajda-Krygier (Zakład Biochemii Farmaceutycznej i Diagnostyki Molekularnej), dr n. farm. Małgorzata Fabijańska (Zakład Chemii Bionieorganicznej), dr hab. n. med. Kinga Bociong (Zakład Stomatologii Ogólnej), dr n. med. Jolanta Kryczka (Zakład Biomedycyny i Genetyki), dr n. farm. Marek Staszewski (Zakład Syntezy i Technologii Środków Leczniczych), dr n. med. Kamila Baran (Zakład Biomedycyny i Genetyki), dr n. farm. Angelika Anna Adamus-Grabicka (Zakład Chemii Bionieorganicznej).
Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów naukowych!
dr n. farm. Dagmara Szmajda-Krygier (Zakład Biochemii Farmaceutycznej i Diagnostyki Molekularnej)
Tytuł: Wpływ wybranych długich niekodujących RNA (lncRNA) na proces ferroptozy w niedrobnokomórkowym raku płuca (NDRP)
Dofinansowanie: 49 830,00 zł
Absolwentka kierunku analityka medyczna Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Stopień doktora nauk farmaceutycznych uzyskała w Zakładzie Biochemii Farmaceutycznej i Diagnostyki Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w 2020 roku. Obecnie pracuje jako adiunkt na tej samej uczelni.
Beneficjentka licznych Nagród Rektora UM w Łodzi za osiągniecia naukowe, dwukrotnie zdobyła tytuł Najlepszego Nauczyciela Akademickiego.
W swojej pracy badawczej skupia się na ocenie zmian molekularnych zachodzących w przebiegu różnych chorób nowotworowych, w tym w raku płuca. Dodatkowo interesuje się analizą statystyczną, analizą baz danych oraz graficznym przedstawieniem wyników badań w formie rycin, grafów i wykresów.
dr n. farm. Małgorzata Fabijańska (Zakład Chemii Bionieorganicznej)
Tytuł: Wpływ ligandów flawonoidowych w cząsteczce koordynacyjnych związków platyny(II) na selektywność działania cytotoksycznego wobec komórek nowotworowych i prawidłowych jelita grubego
Dofinansowanie: 49 995,00 zł
W roku 2007 r. uzyskała tytuł magistra biologii, specjalność biotechnologia, na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła Studium Doktoranckie naszej uczelni, pracę doktorską z wyróżnieniem obroniła w 2015 roku. Od początku swojej pracy zawodowej związana jest z Zakładem Chemii Bionieorganicznej na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Jej zainteresowania naukowe skupiają się na poszukiwaniu potencjalnych leków w grupie koordynacyjnych związków jonów metali. Zakres prowadzonych badań obejmuje zarówno syntezę, charakterystykę fizykochemiczną, jak i ocenę aktywności biologicznej nowo zsyntezowanych związków. W pracy badawczej koncentruje się na ustaleniu molekularnych mechanizmów działania związków chemicznych z wykorzystaniem hodowli ludzkich linii komórkowych in vitro.
Laureatka licznych nagród naukowych Rektora UM. Wykonawca projektów dydaktycznych i grantów naukowych NCN. Od 2012 r. opiekun Studenckiego Koła Naukowego działającego przy Zakładzie Chemii Bionieorganicznej. Współautorka patentu oraz wielu artykułów naukowych opublikowanych w międzynarodowych czasopismach.
dr hab. n. med. Kinga Bociong (Zakład Stomatologii Ogólnej)
Tytuł: Wpływ zawartości monomeru uretanowo-dimetakrylanowego z czwartorzędowymi grupami amoniowymi (QAUDMA-10) na właściwości mechaniczne, chemiczne i antybakteryjne eksperymentalnych kompozytów stomatologicznych
Dofinansowanie: 44 108,00 zł
Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej, w 2010 roku uzyskała stopień doktora nauk technicznych z zakresu technologii chemicznej (specjalność technologia polimerów/elastomerów). Do 2012 roku była pracownikiem Instytutu Technologii Polimerów i Barwników Politechniki Łódzkiej. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Uczelnianym Laboratorium Badań Materiałowych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, gdzie prowadziła badania naukowe związane z analizą oraz modyfikacją właściwości biomateriałów, szczególny nacisk kładąc na materiały stomatologiczne. W 2019 roku Rada Naukowa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podjęła uchwałę o nadaniu jej stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk medycznych.
Obecnie pracuje w Zakładzie Stomatologii Ogólnej, jest promotorem dwóch prac doktorskich, licznych prac magisterskich na kierunku Techniki Dentystyczne, Opiekunem SKN „Materiały w Stomatologii”, Opiekunem Studentów programu ITS.
Całkowity dorobek naukowy obejmuje około 60 publikacji (h‑index = 11; IF = 118; 3805 pkt min.), większość to publikacje o zasięgu międzynarodowym. Jest laureatem nagród naukowych JM Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi za cykle publikacyjne. Recenzuje prace w czasopismach branżowych, bierze czynny udział w konferencjach naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, zarówno jako prelegent, jak i członek komitetu naukowego.
dr n. med. Jolanta Kryczka (Zakład Biomedycyny i Genetyki)
Tytuł: Rola egzosomów w transmisji progresji niedrobnokomórkowego raka płuca oraz analiza wpływu izotiocyjanianów jako potencjalnych inhibitorów tego procesu
Dofinansowanie: 49 830,00 zł
Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2017 roku pracownik Zakładu Biomedycyny i Genetyki na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. W 2024 roku uzyskała z wyróżnieniem tytuł doktora nauk medycznych na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Laureatka 3 nagród JM Rektora UMED przyznawanych za działalność naukową lub naukowo-badawczą. Laureatka II miejsca w konkursie dla Młodych Naukowców za wygłoszony referat podczas V Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Biologii Medycznej (2022 rok). Autorka 4 prac naukowych opublikowanych w czasopismach z listy filadelfijskiej. Autorka licznych doniesień konferencyjnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Członkini Polskiego Towarzystwa Genetycznego. Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Biomedycyny i Biologii Molekularnej UM w Łodzi.
W obszarze Jej zainteresowań naukowych jest poszukiwanie mechanizmów odpowiedzialnych za rozwój oporności na chemioterapię w niedrobnokomórkowym raku płuca oraz skutecznych sposobów przezwyciężania jej skutków, prowadzących do zwiększenia przeżywalności pacjentów.
dr n. farm. Marek Staszewski (Zakład Syntezy i Technologii Środków Leczniczych)
Tytuł: Optymalizacja strukturalna nowych naftalenowych pochodnych ligandów receptora histaminowego H3 o potencjalnym zastosowaniu w zaburzeniach funkcji poznawczych
Dofinansowanie: 49 995,00 zł
Absolwent Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Doktor nauk farmaceutycznych. Kierownik Zakładu Syntezy i Technologii Środków Leczniczych.
Beneficjent Nagród Rektora UM w Łodzi za osiągnięcia naukowe za lata 2013, 2018, 2019, 2021, 2023. Członek Polish Histamine Research Society. Uczestnik działań naukowych COST Action BM 0806 , CA 18133 Ernest, CA 15135 MuTaLig. Staże naukowe/szkoleniowe: Methodological Strategies for Histamine Receptor Characterisation (COST Action BM0806 & Aristotle University of Thessaloniki, Itea, Grecja), In vitro AChE, BuChE assay methodology and practice (Jagiellonian University Medical College, Kraków, Polska); Erasmus + Staff Mobility (Heinrich Heine University, Duesseldorf, Niemcy) Uczestnik i prelegent na wielu krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Współautor 18 oryginalnych publikacji naukowych.
Celem jego badań jest projektowanie związków biologicznie aktywnych oddziałujących przede wszystkim na receptory histaminowe H3, jako metoda poszukiwania bardziej skutecznych metod leczenia chorób neurodegeneracyjnych oraz zaburzeń funkcji poznawczych. W swoich badaniach koncentruje się na syntezie nowych pochodnych oraz ocenie ich powinowactwa do receptorów histaminowych H3, H1 oraz muskarynowych M2/M3 w badaniach ex vivo z wykorzystaniem tkanek zwierzęcych.
dr n. med. Kamila Baran (Zakład Biomedycyny i Genetyki)
Tytuł: Ocena zależności poziomu ekspresji OR2AT4 oraz wybranych czynników związanych z proliferacją i apoptozą u pacjentów ze zdiagnozowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca — poszukiwanie biomarkera progresji nowotworu
Dofinansowanie: 45 320,00 zł
Absolwentka kierunku analityka medyczna na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w Zakładzie Biomedycyny i Genetyki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w 2023 roku. Uczestniczka i prelegentka na wielu konferencjach naukowych. Współautorka 6 artykułów naukowych.
Wykonawczyni projektów naukowych, których celem jest poznanie molekularnych podstaw progresji nowotworowej, a zwłaszcza mechanizmów przerzutowania niedrobnokomórkowego raka płuca, co w przyszłości może przyczynić się do opracowania markerów diagnostycznych umożliwiających wczesną diagnozę pacjentów z przerzutami do węzłów chłonnych. Udoskonalenie metod diagnostycznych może wpłynąć na lepszy dobór sposobu leczenia, w tym przy podjęciu decyzji o radykalności zabiegu operacyjnego.
dr n. farm. Angelika Anna Adamus-Grabicka (Zakład Chemii Bionieorganicznej)
Tytuł: Synteza oraz wstępna ocena aktywności przeciwdrobnoustrojowej analogów chromanonu skondensowanych z pirazolinami inkludowanych w cyklodekstryny
Dofinansowanie: 40 700,00 zł
Jest adiunktem w Katedrze Chemii Medycznej na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Swoją przygodę z Uniwersytetem Medycznym rozpoczęła zaraz po studiach od stażu dla Młodych Naukowców. Następnie realizowała studia doktoranckie, podczas których pracowała naukowo w zakresie syntezy, badań fizykochemicznych i biologicznych nowych związków z grupy spiropirazolin o aktywności przeciwnowotworowej. Pracę doktorską z wyróżnieniem obroniła w 2020 roku. Podczas studiów doktoranckich realizowała projekty dydaktyczne i granty naukowe, które zaowocowały współpracą naukową z wieloma naukowcami, ośrodkami badawczymi oraz Centrum Innowacji i Transferu Technologii UM. W czasie wolnym od pracy naukowej prowadzi zajęcia dydaktyczne oraz aktywnie działa na arenie uczelnianej, uczestnicząc w wielu projektach i konferencjach. Od kilku lat organizuje Konferencję Naukowo-Szkoleniową Studentów Wydziału Farmaceutycznego, pełni rolę ambasadora ITS na Wydziale Farmaceutycznym oraz rolę promotora pomocniczego pracy doktorskiej realizowanej w Szkole Doktorskiej UŁ. Od października 2024 roku realizuje studia podyplomowe w ramach projektu: Bezpieczeństwo pacjenta poprzez edukację, badania, zarządzanie i innowacje, realizowanego przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie i Agencję Badań Medycznych. Jest kilkukrotnym laureatem nagród naukowych Rektora UM, stypendystką programu Erasmus+ oraz autorką wielu artykułów badawczych i przeglądowych publikowanych w międzynarodowych czasopismach naukowych.