Zmarł Płk prof. dr hab. Jan Baszczyński

Z żalem i smutkiem przyjęliśmy wiado­mość o śmier­ci

Płk prof. dra hab. Jana Baszczyńskiego
(1933 — 2020)

Wielo­let­niego Kierown­i­ka Kat­edry i Klini­ki Pedi­atrii WAM,
pro­fe­so­ra i wychowaw­cę wielu pokoleń stu­den­tów.

Rodzinie i Bliskim
wyrazy głębok­iego współczu­cia składa­ją

Rek­tor, Sen­at i społeczność aka­demic­ka
Uni­w­er­syte­tu Medy­cznego w Łodzi

Płk prof. dr hab. n. med. Jan Baszczyńs­ki urodz­ił się w 1933 r w Zgierzu (jest Osobowoś­cią m. Zgierza). W 1957 r ukończył stu­dia w Akademii Medy­cznej w Łodzi. Uzyskał tytuł spec­jal­isty w dziedzinie pedi­atrii i kar­di­ologii.

Był asys­ten­tem w II i I Klin­ice Pedi­atrii AM w Łodzi (1957–1972), docen­tem w Kat­e­drze Pedi­atrii Wojskowej Akademii Medy­cznej (1972–1975). W 1976 r utworzył  Klinikę Chorób Dzieci WAM na bazie Szpi­ta­la Pedi­atrycznego im. dr Janusza Kor­cza­ka w Łodzi, której był Kierown­ikiem (1975–2002) a następ­nie został Kierown­ikiem Klini­ki Pedi­atrii, Kar­di­ologii Prewen­cyjnej i Immunologii Wieku Roz­wo­jowego Insty­tu­tu Pedi­atrii Uni­w­er­syte­tu Medy­cznego w Łodzi (2002–2004). W 1972 r uzyskał stopień dr hab., w 1981 r tytuł prof. a w 1989 r prof. zw. Odbył staże szkole­niowe w ośrod­kach kar­di­ologii i kar­diochirurgii dziecięcej w  Brnie, St. Peters­burg, Mayo Clin­ic Rochester-Min­neso­ta, Bratysław­ie, Moskwie i jako Vis­it­ing Pro­fes­sor w Har­vard Med­ical School, Boston, USA.

Wielo­let­ni Kura­tor Stu­denck­iego Towarzyst­wa Naukowego WAM, lau­re­at plebis­cytów na najlep­szego dydak­ty­ka i wychowaw­cę. Naczel­ny Spec­jal­ista Wojskowej Służ­by Zdrowia w dziedzinie pedi­atrii (1971–2002), Kon­sul­tant woje­w­ody łódzkiego w dziedzinie pedi­atrii i medy­cyny szkol­nej (1983–1999), wielo­let­ni prze­wod­niczą­cy komisji egza­m­i­na­cyjnej w dziedzinie pedi­atrii. Członek z wyboru Inter­na­tion­al Union of Angi­ol­o­gy oraz Inter­na­tion­al Col­lege of Angi­ol­o­gy, członek Pol­skiego Towarzyst­wa Pedi­atrycznego, Pol­skiego Towarzyst­wa Kar­di­o­log­icznego, Pol­skiego Towarzyst­wa Nad­ciśnienia Tęt­niczego, Komite­tu Roz­wo­ju Człowieka Wydzi­ału VI Nauk Medy­cznych PAN, Komisji Żywienia Dzieci i Młodzieży Komite­tu Żywienia Człowieka PAN, Rady Naukowej Szpi­ta­la CZMP,  Rady Naukowej Insty­tu­tu Pedi­atrii AM/UM,  Rady Odd­zi­ału Łódzkiego PAN, Rady Naukowej MON ds. Medy­cyny i Far­ma­cji.

Autor/współautor pon­ad 400 pub­likacji naukowych, 4 podręczników aka­demic­kich. Odz­nac­zony m.in. Krzyżem Kawaler­skim OOP, Zło­tym Krzyżem Zasłu­gi, Zło­tym Medalem za Zasłu­gi dla Obron­noś­ci Kra­ju, Medalem Komisji Edukacji Nar­o­dowej, Odz­naką za Wzorową Pracę w Służ­bie Zdrowia, Hon­orową Odz­naką m. Łodzi. Został wyróżniony przez Zarząd Główny Pol­skiego Towarzyst­wa Lekarskiego odz­nacze­niem Bene Mer­i­tus „Za ofi­arną służbę w ochronie zdrowia i życia ludzkiego”.

Był nauczy­cielem i wychowaw­cą wielu znakomi­tych pedi­atrów łódz­kich.

• Opublikowano: 10 sierpnia 2020
Tagi: