Zaproszenie na wykład i bezpłatne konsultacje alergologiczne z okazji Międzynarodowego Dnia Pokrzywki
1 października 2023 – Międzynarodowy Dzień Pokrzywki
1 października obchodzimy po raz dziewiąty Międzynarodowy Dzień Pokrzywki (UDAY). W tym roku data ta przypada w niedzielę, dlatego obchody zostały przesunięte na piątek 29 września 2023. To dzień, w którym w centrum uwagi stawiamy pacjentów cierpiących na to schorzenie. Tegoroczne obchody mają na celu podniesienie świadomości na temat pokrzywki wśród pacjentów, ich rodzin, lekarzy, przedstawicieli mediów oraz decydentów.
Ocenia się, że pokrzywka przewlekła występuje u 1% populacji ogólnej zarówno w Europie, jak i USA, występuje od 1,5- do 2‑krotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Świąd, który stanowi dominujący objaw pokrzywki, jest trudniejszy do zniesienia niż ból. Wiele badań wskazuje na udział stresu, rozumianego jako wytrącenie organizmu ze stanu dynamicznej równowagi, w przebiegu pokrzywki przewlekłej. Pacjent z pokrzywką przewlekłą jest często zagubiony i bezradny, próbując dociec przyczyn swojej choroby mówi prof. Anna Zalewska-Janowska, kierująca Zakładem Psychodermatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
W tym roku organizatorzy obchodów kładą duży nacisk na stacjonarne oraz cyfrowe inicjatywy w ramach UDAY. Centrum Pokrzywkowe (UCARE) i Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Astmy i Alergii w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przygotowały wykład pod tytułem „Pokrzywka przewlekła – skąd się bierze i jak ją leczyć”, który wygłosi dr Aleksandra Likońska w piątek 29 września b.r. w Auli Zachodniej CKD ul. Pomorska 251 w Łodzi. Wykład rozpocznie się o godzinie 14.00.
Od godziny 11.00 do 13.30 także w piątek 29 września b.r. zapraszamy na wstępne porady alergologiczne do Centrum Pokrzywkowego do budynku C5 (ul. Pomorska 251, Łódź). Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 42 675 73 30/09 w godzinach 9.00–14.00 od poniedziałku do piątku do 28.09.2023 włącznie lub emailowy na adres [email protected], gdzie dokonywane będą zapisy. Konsultacje będą prowadzić lekarze alergolodzy: Pan Prof. Marcin Kurowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie alergologii dla województwa łódzkiego, Pani Prof. Aleksandra Wardzyńska, kierownik Ośrodka Diagnostyki i Leczenia Astmy i Alergii CSK UM w Łodzi oraz Profesor Anna Zalewska-Janowska, kierownik Zakładu Psychodermtologii UM w Łodzi.
Centrum Pokrzywkowe CSK w Łodzi należy do międzynarodowej sieci Centrów Pokrzywkowych UCARE, która umożliwia zrzeszonym ośrodkom aktywny udział, na zasadach partnerskich, w działaniach naukowo-badawczych na światowym poziomie oraz w opracowywaniu i skutecznej implementacji nowoczesnych standardów opieki nad pacjentem z pokrzywką przewlekłą. Obecnie wdrażane są dwie inicjatywy – jedna dotyczy podniesienia poziomu wiedzy wśród lekarzy praktyków, a druga jest przeznaczona do edukacji i wsparcia medycznego osób chorujących na pokrzywkę przewlekłą. Inicjatywy te umożliwiają interdyscyplinarną, wieloośrodkową współpracę lekarzy i pacjentów.
Serdecznie zapraszamy!