V webinar PTBioch
BIOCHEMIA I DIAGNOSTYKA UKŁADU KRĄŻENIA I HEMOSTAZY – NIEUSTAJĄCE WYZWANIE DLA BADACZY
16 maja 2024, on-line
Program:
12.00 – 12.05 — Prof. dr hab. n. med. Urszula Lewandowska, Otwarcie
12.05 – 12.50 — Dr hab. Michał Błażej Ponczek, Katedra Biochemii Ogólnej, Uniwersytet Łódzki
Interdyscyplinarne badania naukowe dotyczące krążenia i krzepnięcia krwi w powiązaniu z biochemią
Prawidłowe krążenie i płynność krwi (hemostaza) można porównać do sieci dróg i autostrad w dobrze prosperującej gospodarce, a jakiekolwiek zakłócenia odbijają się na funkcjonowaniu całości. Obecnie trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek poważne choroby zakaźne i cywilizacyjne zagrażające życiu, w które nie byłyby w mniejszym lub większym stopniu powiązane z krążeniem i hemostazą, dlatego, badania naukowe, diagnozowanie, leczenie, zapobieganie i świadomość w tym zakresie nadal są bardzo ważne.
Podczas wykładu omówione będą zagadnienia związane z rolą kaskady krzepnięcia i układu kininogenezy w fizjologii i patologii oraz znaczenie badań strukturalnych nad czynnikami krzepnięcia na przykładzie kininogenu, z wykorzystaniem technik mikroskopii krioelektronowej.
12.55 – 13.40 — Dr hab. n. med. Bogusława Luzak, profesor uczelni
Zakład Zaburzeń Krzepnięcia Krwi,
Katedra Nauk Biomedycznych Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Oddziaływanie wirusa SARS-CoV‑2 z płytkami krwi: ocena aktywacji płytek krwi u pacjentów z COVID-19 oraz testy in vitro w badaniach modelowych
Choroba COVID-19 nie dotyczy jedynie układu oddechowego, ale powoduje także liczne powikłania wieloukładowe, w tym incydenty zakrzepowo-zatorowe. Wyniki badań wskazują na wyższą częstość występowania zakrzepicy żył głębokich, udaru mózgu, zatorów tętnic kończyn oraz zatorowości płucnej u chorujących na COVID-19. U części pacjentów, którzy zmarli z powodu zakażenia SARS-CoV‑2 badania autopsyjne wykazały obecność przyściennych skrzeplin w dużych naczyniach płucnych oraz zakrzepy bogate w płytki krwi w mikrokrążeniu płuc i innych narządów. Analiza reaktywności płytek krwi w przebiegu COVID-19 dostarczyła zróżnicowanych wyników w zależności od stopnia zaawansowania choroby czy protokołu badawczego. Podobnie, wyniki z badań modelowych in vitro, w których płytki krwi inkubowano z białkiem spike SARS-CoV‑2 są niejednorodne.
Podczas wykładu omówione będą wyniki badań funkcji płytek krwi u pacjentów z COVID-19 oraz znaczenie płytek w powstawaniu powikłań zakrzepowo-zatorowych w tej chorobie. Przedstawiony będzie także przegląd badań in vitro, które opisują potencjalne mechanizmy oddziaływania wirusa SARS-CoV‑2 z płytkami krwi, w tym badania własne. Będzie także zwrócenie uwagi na rolę płytek krwi w zaburzeniach zakrzepowych w zespole postCOVID.
13.45 – 14.30 — Dr hab. n. med. Tomasz Przygodzki
Zakład Zaburzeń Krzepnięcia Krwi,
Katedra Nauk Biomedycznych Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Metody mikroprzepływowe w badaniach podstawowych układu krzepnięcia krwi ze szczególnym uwzględnieniem analizy ilościowej danych mikroskopowych
W badaniach podstawowych układu krzepnięcia krwi od wielu lat wykorzystuje się metody in vitro, które symulują przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Dane uzyskiwane w tych metodach to często obrazy mikroskopowe – pojedyncze, lub ich sekwencje czasowe. Analiza ilościowa tych obrazów nastręcza pewnych trudności i nie dopracowano się dotychczas jednolitego podejścia. Analiza ilościowa obrazowania w całym obszarze nauk biomedycznych przechodzi w ostatnich latach znaczącą ewolucję. Coraz większą rolę odgrywają metody oparte o uczenie maszynowe.
W pierwszej części wykładu omówione zostaną metody badania układu krzepnięcia krwi z wykorzystaniem metod mikroprzepływowych. W drugiej części przedstawione zostanie wprowadzenie do tematyki ilościowej analizy obrazu. W ostatniej części zaprezentowane zostanie koncepcja wykorzystania opisanych technik analizy ilościowej do skuteczniejszej niż obecnie oceny wyników pomiarów funkcji układu krzepnięcia w metodach mikroprzepływowych.
Link do rejestracji:
https://zoom.us/webinar/register/WN_tUtmcQc1S8WYJnxMPJRw2g
Serdecznie zapraszamy
prof. dr hab. Urszula Lewandowska
Przewodnicząca Łódzkiego Oddziału PTBioc