Uniwersytet Medyczny w Łodzi partnerem międzynarodowego projektu w ramach Horyzontu 2020 – A4L_ACTIONS

Uni­w­er­sytet Medy­czny w Łodzi jest jed­nym z part­nerów pro­jek­tu „Alliance for Life Sci­ences: From Strate­gies to Actions in Cen­tral and East­ern Europe (A4L_ACTIONS)” (GA: 964997), który otrzy­mał praw­ie 2 mln dofi­nan­sowa­nia w ramach pro­gra­mu ramowego Hory­zont 2020. Jest to kon­tynu­ac­ja udanego pro­jek­tu Alliance4Life – inic­jaty­wy dwu­nas­tu wiodą­cych insty­tucji obszaru life sci­ence z jede­nas­tu kra­jów UE-13, których celem było lik­wid­owanie bari­er w europe­js­kich bada­ni­ach i innowac­jach w dziedzinie zdrowia. Kon­tynu­ac­ja pro­jek­tu rozpoczęła się 1 maja 2021 i potr­wa do 30 kwiet­nia 2024 r.

Celem nowego przed­sięwz­ię­cia jest wzmoc­nie­nie kul­tu­ry orga­ni­za­cyjnej i zarządza­nia strate­gicznego, a co za tym idzie pod­niesie­nie poziomu innowa­cyjnoś­ci w insty­tuc­jach prowadzą­cych bada­nia w dziedzinie zdrowia. Ma ono również stanow­ić inspirac­je dla reform poli­ty­ki badaw­czej w Europie Środ­kowej i Wschod­niej.

Luka między kra­ja­mi „starej Unii” (UE-15) oraz kra­ja­mi „nowej Unii” (UE-13) w zakre­sie badań i innowacji w sek­torze zdrowia wpły­wa na dys­try­bucję finan­sowa­nia badań z pro­gramów ramowych UE, a w kon­sek­wencji również na rozwój gospo­dar­czy tych kra­jów oraz jakość życia i zdrowia ich oby­wa­teli. W związku z tym, że kwes­t­ia ta ma poważne skut­ki społeczno-gospo­dar­cze należy dążyć do elim­i­nowa­nia nierównoś­ci i pode­j­mowa­nia inter­wencji w sła­biej funkcjonu­ją­cych regionach UE.

Insty­tuc­je w pro­jek­cie A4L_ACTIONS będą dążyć do zni­welowa­nia luki innowa­cyjnej między uni­jny­mi lid­era­mi i kra­ja­mi Europy Środ­kowej i Wschod­niej już nie tylko na poziomie anal­iz i strate­gii, ale konkret­nych dzi­ałań i wdrażanych poli­tyk.

„Naszym celem jest dal­sze zwięk­szanie atrak­cyjnoś­ci i otwartoś­ci naszych członków na współpracę między­nar­o­dową z rozwinię­ty­mi kra­ja­mi europe­jski­mi oraz tworze­nie efek­tu dom­i­na w całym region­ie” — wyjaś­nia Zla­tuse Novot­na, przed­staw­iciel­ka CEITEC Masaryk Uni­ver­si­ty, koor­dy­na­to­ra pro­jek­tu.

Serdecznie zaprasza­my na spotkanie otwier­a­jące pro­jekt, które odbędzie się 25 maja 2021 r. Ses­ja ple­nar­na ma charak­ter otwarty i będzie dostęp­na na plat­formie ZOOM. Aby wziąć w niej udzi­ał należy zare­je­strować się do 18 maja 2021 r.

Link do for­mu­la­rza rejes­tra­cyjnego: https://www.ceitec.eu/kick-off-conference-of-alliance4life-actions/a4049

Alliance4Life to sieć wyróż­ni­a­ją­cych się insty­tucji badaw­czych prowadzą­cych bada­nia w obszarze medy­cyny i zdrowia z siedz­ibą w Europie Środ­kowej i Wschod­niej. Sojusz łączy lid­erów innowacji z obszaru life sci­ence z kra­jów UE-13. A4L_ACTIONS jest kon­tynu­acją pomyśl­nie wdrożonego pro­jek­tu Alliance4Life, który został zapoc­zątkowany w Brnie trzy lata temu i koor­dynowany przez CEITEC Masaryk Uni­ver­si­ty. Członkowie sieci wypra­cow­ali już dobre prak­ty­ki i przeprowadzili ich pilotaż z ich wyko­rzys­taniem.

Part­nerzy pro­jek­tu:

• Masaryk Uni­ver­si­ty (CEITEC MU –Cen­tral Euro­pean Insti­tute of Tech­nol­o­gy), Czechy (Koor­dy­na­tor)
  • Uni­w­er­sytet Medy­czny w Łodzi (MUL), Pol­s­ka
  • Anne’s Uni­ver­si­ty Hos­pi­tal Brno (FNUSA-ICRC –Inter­na­tion­al Clin­i­cal Research Cen­ter), Czechy
  • Bio­med­ical Research Cen­ter of the Slo­vak Acad­e­my of Sci­ences (BMC SAS), Słowac­ja
  • Uni­ver­si­ty of Zagreb School of Med­i­cine (UZSM), Chorwac­ja
  • Uni­ver­si­ty of Tar­tu (TU), Esto­nia
  • Vil­nius Uni­ver­si­ty –Fac­ul­ty of Med­i­cine (VU), Lit­wa
  • Lat­vian Insti­tute of Organ­ic Syn­the­sis (LIOS), Łot­wa
  • Uni­ver­si­ty of Ljubl­jana (UL), Słowe­nia
  • Sem­mel­weis Uni­ver­si­ty (SU), Węgry
  • Med­ical Uni­ver­si­ty Sofia(MUS), Buł­garia