Uniwersytet Medyczny w Łodzi Liderem Konsorcjum w projekcie „LAMAinDiab”
101 lat temu Frederick Bantinga i Charles Besta wynaleźli insulinę. Jest to jeden z najważniejszych sukcesów w medycynie XX wieku, który pozwolił uratować już ponad pół miliarda ludzkich żyć – a liczba ta stale rośnie. Cukrzyca – ówcześnie choroba śmiertelna, za sprawą odpowiedniego zastosowania insuliny, stała się chorobą przewlekłą.
Koordynowane przez Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi ogólnopolskie badanie kliniczne „LAMAinDiab”, daje młodym osobom, na co dzień zaprzyjaźnionym z insuliną, szansę na usprawnienie ich terapii. Badanie skupia się na leczeniu cukrzycy typu 1 u osób z jednoczesnym rozpoznaniem ADHD.
W prawidłowym leczeniu cukrzycy typu 1, niezbędne jest, aby chory nauczył się jak dbać o swoje nawyki żywieniowe, w jaki sposób kontrolować poziom cukru oraz jak prawidłowo dawkować insulinę. W przypadku osób z ADHD wykonywanie tak wielu dodatkowych czynności w ciągu dnia jest często bardzo trudne, co skutkuje gorszą kontrolą poziomu cukru, a w konsekwencji – częstszymi wizytami w szpitalu oraz powikłaniami cukrzycy. Ponadto, badania pokazują, że ADHD może występować częściej w grupie osób chorych na cukrzycę niż w populacji ogólnej.
Niestety, problem optymalnego leczenia cukrzycy, przy towarzyszącym ADHD nadal pozostaje nierozwiązany. Nowoczesne technologie, takie jak podskórne sensory czy pompy insulinowe, pozwalają łatwiej sobie radzić z cukrzycą. Niestety, nawet te metody nie zawsze wystarczają, aby zapewnić optymalne leczenie.
W badaniu klinicznym „LAMAinDiab”, skupiamy się na stworzeniu zintegrowanej opieki psychologicznej i terapeutycznej dla osób młodych z równoczesnym rozpoznaniem cukrzycy typu 1 i ADHD. Badanie prowadzone jest w czterech województwach: łódzkim, opolskim, śląskim i pomorskim. W ramach badania klinicznego planowane jest zapewnienie opieki 150 osobom, co stanowi około 1/3 wszystkich przypadków z rzeczowym rozpoznaniem wśród dzieci w Polsce. W ramach badania wykorzystany będzie nowoczesny preparat, Elvanse®, który mimo dopuszczenia do obrotu i dostępności w Europie nadal nie jest powszechnie wykorzystywany w Polsce w leczeniu ADHD.
Liczymy, że wprowadzona kompleksowa opieka oraz nowoczesne rozwiązania terapeutyczne nauczą nas, jak lepiej pomagać osobom zmagającym się z problemem współwystępowania cukrzycy typu 1 oraz ADHD. Wyniki badania mogą mieć znaczenie nie tylko dla Polski, ale również dla światowych rekomendacji leczenia cukrzycy typu 1 przy towarzyszącym ADHD – co w dalszej perspektywie może zmienić i usprawnić terapię cukrzycy dla ponad 200 000 osób – podkreśla dr hab. n. med. Agnieszka Butwicka, główny badacz w projekcie „LAMAinDiab”.
Projekt, w którym Uniwersytet Medyczny w Łodzi pełni rolę Lidera Konsorcjum finansowany jest ze środków Agencji Badań Medycznych w ramach Konkursu na niekomercyjne badania kliniczne w psychiatrii i neurologii — ABM/2021/2.
Więcej informacji na temat projektu: https://lamaindiab.mul.edu.pl/