SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NAUKI – UNIWERSYTET MEDYCZNY W ŁODZI OTRZYMAŁ DOFINANSOWANIE NA REALIZACJĘ 3 PROJEKTÓW
Uniwersytet Medyczny w Łodzi otrzymał dofinansowanie na realizację 3 projektów w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W ramach modułu „Popularyzacja nauki i promocja sportu” dofinansowanie otrzymały projekty:
- “Jak działa Człowiek” — seria filmów popularyzujących nauki medyczne”- kwota dofinansowania 288 400,24 zł
Projekt obejmuje realizację serii (14) filmów popularno — naukowych dla dorosłych “Jak działa człowiek” — o długości około 10 min każdy, w konwencji videobloga oraz 8- odcinkowej serii filmów animowanych o podobnej tematyce ale skierowanych do małych dzieci (5–8 lat), przy współpracy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i dr Tomasza Rożka — fizyka medycznego i dziennikarza naukowego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich popularyzatorów nauki. Filmy będą tłumaczone na polski jęz. migowy, oraz na j. angielski.Łącznie w okresie od stycznia 2020 do czerwca 2021r w Centrum Symulacji Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, powstaną 22 filmy o charakterze edukacyjnym, promujące naukę, upowszechniające wiedzę o osiągnięciach naukowych, wynikach badań naukowych skorelowanych z tematem filmów. Filmy będą m.in uwzględniać wyniki pracy naukowców z UMED. Biorąc pod uwagę rozwój technologii teleinformatycznych, powszechności Internetu i popularności social mediów będą emitowane na kanałach You Tube — Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz kanale dr Tomasza Rożka “Nauka.To lubię”.
- „Juvenes Pro Medicina — 16. i 17. Międzynarodowa oraz 58. i 59. Krajowa Konferencja Studencka” – kwota dofinansowania 140 000,00 zł
Juvenes Pro Medicina jest jedną z największych w tej części Europy konferencji naukowo-szkoleniowych dla studentów i młodych lekarzy organizowaną już od 1962 roku przez Studenckie Towarzystwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Najbliższe dwie edycje tego wydarzenia odbędą się w dniach 15–16.05.2020 oraz 14–15.05.2021 w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Tematyka konferencji jest ściśle związana z najnowszymi odkryciami z dziedziny nauk medycznych, współpracą nauki z biznesem oraz stosowaniem w praktyce najnowszych osiągnięć naukowych zgodnie z założeniami „evidence-based medicine”. Główna część programu konferencji – konkurs prac studentów-naukowców jest podzielona na 28 sesji tematycznych, m.in. nauk podstawowych, kardiologii, chirurgii, otolaryngologii, stomatologii, zdrowia publicznego, chorób wewnętrznych, pediatrii, medycyny technicznej i bioinżynierii. Ze względu na sytuacje związaną z wirusem SARS- CoV‑2 tegoroczna 58. Ogólnopolska i 16. Międzynarodowa Edycja Konferencji odbędzie w formie online. 15 i 16 maja 2020 roku uczestnicy nie wychodząc z domów będą mogli zaprezentować wyniki swoich badań przed gronem Jury.Otrzymane w ramach przedsięwzięcia dofinasowanie na lata 2020–2022 pozwoli na realizację konferencji na prawdziwie światowym poziomie. W ramach dofinansowania powstaną między innymi materiały promocyjne oraz nowa platforma konferencji, która jeszcze bardziej uatrakcyjni konferencję dla naszych zagranicznych uczestników.
W ramach modułu „Wsparcie dla bibliotek naukowych” dofinansowanie otrzymał projekt:
- „Nowoczesne udostępnianie i promocja starych druków medycznych” – kwota dofinansowania 118 800,00 zł
Celem projektu jest utrzymanie zasobów bibliotecznych Centrum Informacyjno-Bibliotecznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (CIB) o istotnym w skali kraju znaczeniu dla nauki i jej dziedzictwa, ich opracowanie i udostępnienie w postaci elektronicznej, rozpropagowanie kolekcji starodruków − jej wartości historycznej oraz artystycznej, poszerzenie grona odbiorców oraz stworzenie otwartego dostępu do zbiorów unikatowych i dotychczas niedostępnych dla użytkowników biblioteki.Rezultatem projektu jest skatalogowanie (wg standardu katalogowania RDA) 50 sztuk starodruków i udostępnienie ich w centralnym katalogu NUKAT, jak również zdigitalizowanie 200 sztuk grafik pochodzących ze starodruków. Efekty projektu zostaną wzmocnione poprzez zaprezentowanie ich w nowoczesnej formie pokazu wizualnego pod nazwą „Wirtualny spacer po starodrukach”. Aplikacja będzie osadzona na serwerze UM w Łodzi i stanie się zarówno formą promocji bezpośredniej posiadanych zasobów (ze względu na swoja atrakcyjność wizualną), jak i docelowo źródłem udostępniania pośredniego.
Podziel się na: