Polsko-węgierski twinning w ramach realizacji międzynarodowego projektu Gatekeeper
W dniach 31 maja — 1 czerwca 2023 odbyło się spotkanie naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z pracownikami Uniwersytetu w Pécs na Węgrzech, które prowadził dr Tamas Ágh z Centrum Oceny Technologii Medycznych i Badań Farmakoekonomicznych tej placówki. Miało ono na celu wymianę doświadczeń w zakresie przygotowania aplikacji „Moje zdrowie na co dzień” (https://mojezdrowie.mul.edu.pl/), stworzonej przez zespół z Centrum Badania nad Przestrzeganiem Zaleceń Terapeutycznych przy Zakładzie Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. (https://www.zmr.lodz.pl/index.php/cbnpzt/). Aplikacja ma za zadanie wspomóc pacjentów w regularnym przyjmowaniu leków. „Jest to nie tylko aplikacja przypominająca, co aplikacja trenująca użytkowników w tym, jak właściwie dbać o regularne stosowanie zaleconej przez lekarza terapii” — mówi pomysłodawca programu prof. Przemysław Kardas. Aplikacja kierowana do pacjentów z wielochorobowością pyta o samopoczucie i ocenę przestrzegania zaleceń. Na podstawie wskazanych przyczyn niepowodzeń terapii proponuje łatwe do zastosowania i opracowane na podstawie badań naukowych rozwiązania, które wprowadzone przez pacjenta pomogą mu regularnie przyjmować leki. Aplikacja dostępna jest zupełnie za darmo w języku polskim na telefony komórkowe z systemem Android lub iOS, ale już wkrótce będzie możliwa do zainstalowania także w wersji węgierskiej pod nazwą ’Mindennapi Egészségem’.
Współpraca z naukowcami z Węgier możliwa jest dzięki transferowi innowacji w ramach modelu Twinning prowadzonym w projekcie unijnym Gatekeeper (https://www.gatekeeper-project.eu/). Dzięki wsparciu Komisji Europejskiej zostanie również przygotowana ocena efektywności kosztowej aplikacji, o czym między innymi rozmawiano podczas spotkania na Uniwersytecie w Pécs.
Dzięki spotkaniu z Prodziekanem Wydziału Farmacji węgierskiej uczelni, doktorem Andrásem Fittlerem, stworzono podwaliny do utworzenia na Węgrzech centrum badań nad przestrzeganiem zaleceń terapeutycznych, trzeciego w Europie po ośrodkach w Holandii i Polsce. Spotkanie zakończyło się porozumieniem obu stron co do dalszych działań mających na celu zacieśnianie współpracy z oboma ośrodkami akademickimi.