Nabór ekspertów oceniających jakość kształcenia w szkołach doktorskich

W imie­niu Komisji Ewalu­acji Nau­ki oraz Min­is­terst­wa Nau­ki i Szkol­nict­wa Wyższego infor­mu­je­my o uru­chomie­niu naboru kandy­datów na ekspertów, do zespołów, które będą oce­ni­ać jakość ksz­tałce­nia w szkołach dok­tors­kich.

Nabór jest prowad­zony przez Sys­tem Ewalu­acji Szkół Dok­tors­kich (SEDok) dostęp­ny pod adresem https://sedok.opi.org.pl/home.

Pier­wsze ewalu­acje rozpoczną się w IV kwartale 2024r. wraz z początkiem roku aka­demick­iego 2024/2025. Za przeprowadze­nie ewalu­acji odpowia­da Komis­ja Ewalu­acji Nau­ki (KEN) i to nieza­leż­na uch­wała Komisji będzie rozstrzy­gać o wyniku oce­ny szkoły dok­torskiej.

Kto może zostać ekspertem?

Ekspertem może zostać oso­ba, która speł­nia m.in. następu­jące wyma­gania:

• posi­a­da co najm­niej stopień dok­to­ra,
  • posi­a­da znaczą­cy dorobek naukowy lub artysty­czny,
  • akty­wnie uczest­niczy w real­iza­cji badań naukowych,
  • biegle posługu­je się językiem ang­iel­skim,
  • cieszy się niepos­zlakowaną opinią, również w zakre­sie przestrze­ga­nia zasad ety­ki naukowej,
  • nie przekroczyła 70 roku życia.

Dodatkowym atutem jest doświad­cze­nie związane z ksz­tałce­niem dok­toran­tów oraz ewalu­acją szkół dok­tors­kich bądź sys­temów ksz­tałce­nia dok­toran­tów w innych kra­jach.

Eksper­tom zak­wal­i­fikowanym do pro­ce­su oce­ny przysługu­je wyna­grodze­nie za pracę w zes­pole oce­ni­a­ją­cym uza­leżniona od wielkoś­ci ewalu­owanej szkoły dok­torskiej.

Szczegółowe wyma­gania for­malne zostały wskazane w uch­wale KEN – prosimy o zapoz­nanie się z doku­mentem.

Zachę­camy do zapoz­na­nia się z przed­miotem ewalu­acji oraz przepisa­mi prawny­mi (dostęp­ny­mi Na stron­ie MNiSW  oraz infor­ma­torem Rola eksper­ta w ewalu­acji jakoś­ci ksz­tałce­nia w szkole dok­torskiej.

Szereg infor­ma­cji zarówno w języku pol­skim i ang­iel­skim zna­jdą Państ­wo na stronach pomo­cy.

Zachę­camy również do zapoz­na­nia się z filmem instruk­tażowym w wer­sji [PL]w wer­sji [ENG], w których zostały omówione zada­nia eksper­ta w pro­ce­sie ewalu­acji oraz objaśnienia do zasad zgłasza­nia swo­jej kandy­datu­ry na eksper­ta (Jak zgłosić swo­ją kandy­daturę na eksper­ta? – Pomoc POL-on (nauka.gov.pl))

Zachę­camy Państ­wa do zgłasza­nia swoich kandy­datur, a także przekaza­nia tych infor­ma­cji wszys­tkim, którzy mogą być zain­tere­sowani zaan­gażowaniem się w ewalu­ację szkół dok­tors­kich — naukow­com pracu­ją­cym w Polsce, jak i za granicą.

• Opublikowano: 26 marca 2024