2. EDYCJIA KONFERENCJI TECH4LIFE DANE W ZDROWIU Z UDZIAŁEM EKSPERTÓW Z UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W ŁODZI
4 grudnia w łódzkim centrum EC1 odbyła się 2. edycja konferencji Tech4Life — wydarzenia skupiającego aktualne zagadnienia ze styku technologii i zdrowia.
Tematem przewodnim wydarzenia były „Dane w Zdrowiu”, które w ostatnich latach stały się przedmiotem licznych kontrowersji, dyskusji i obaw. Są to dane szczególnie wrażliwe i podlegają ścisłej ochronie zgodnie z RODO, a ich odpowiednie zarządzanie ma kluczowe znaczenie dla dobra pacjentów.
Wybitni eksperci, którzy na co dzień mierzą się z wyzwaniami dotyczącymi ochrony danych zdrowotnych odpowiadali na pytania dotyczące danych medycznych, a także sposobów bezpiecznego nimi zarządzania, począwszy od ich przechowywania, poprzez przetwarzanie, przekazywanie i wykorzystywanie — zarówno do celów badawczych, statystycznych, jak i praktycznych w sposób, który powala chronić prywatność pacjentów i jednocześnie wspierać postęp w medycynie. Poruszono również temat nowoczesnych technologii opartych na AI, które mogą wspierać te procesy oraz standardów i dobrych praktyk obowiązujących w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie.
Wykład otwarcia wygłosił prof. Paweł Ptaszyński, Zastępca Dyrektora ds. Medyczno-Organizacyjnych CKD Centralnego Szpitala Klinicznego, członek Rady Programowej Konferencji, który w swoim wystąpieniu skupił się na kluczowych wyzwaniach związanych z zarządzaniem danymi w zdrowiu, podkreślając ich znaczenie w poprawie organizacji systemu ochrony zdrowia oraz wpływ na decyzje medyczne i dobrostan pacjentów.
Wśród prelegentów znaleźli się czołowi eksperci z sektora technologii, prawa i medycyny, m.in. prof. Wojciech Fendler – Prezes Agencji Badań Medycznych oraz kierownik Zakładu Biostatystyki i Medycyny Translacyjnej naszej uczelni, Jakub Adamski – Dyrektor Departamentu Współpracy w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, Magdalena Janus-Hibner – Zastępca Dyrektora ds. Projektów Rozwoju i Organizacji Onkologii w Szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi, Agnieszka Kubera – Dyrektor Zarządzający w Accenture Polska.
Lista gości obejmowała także przedstawicieli takich organizacji jak Philips, Google Polska, Amazon Web Services czy Polska Federacja Szpitali.
Grono wybitnych panelistów podczas konferencji zagwarantowało, że dyskusje na temat odpowiedzialnego i skutecznego sposobu zarządzania informacjami w sektorze ochrony zdrowia były spozycjonowane w kontekście błyskawicznego, technologicznego postępu w branży.
Partnerem Merytorycznym konferencji był Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Zdjęcia Organizatora.