Zjazd Pełnomocników uczelni wyższych i Konferencja (Nie)pełnosprawni na rynku pracy
5 listopada odbył się Zjazd Pełnomocników uczelni wyższych ds. osób z niepełnosprawnościami, gromadząc 50 przedstawicieli uczelni, organizacji wspierających osoby z niepełnosprawnościami na uczelniach oraz ekspertów aktywizacji zawodowej. Wydarzenie otworzył Prorektor ds. Studenckich Uniwersytetu Medycznego Łodzi prof. Adam Durczyński.
Celem spotkania Pełnomocników było omówienie aktualnych wyzwań związanych z dostępnością uczelni dla osób z niepełnosprawnościami oraz zaprezentowanie najlepszych praktyk w tym zakresie. Podczas spotkania rozmawiano na temat kluczowych wyzwań i możliwych rozwiązań w obszarze zapewniania dostępności szkół wyższych, różnorodności wsparcia na uczelniach w Polsce i za granicą.
Prof. Janusz Janczukowicz wygłosił inspirujący wykład inauguracyjny. Wystąpienie było bogate w przemyślenia i praktyczne przykłady. Wzbudziło duże zainteresowanie oraz uznanie uczestników.
O współczesnych problemach osób studiujących i roli samorządu studentów w kreowaniu wspierającego środowiska akademickiego opowiedział Przedstawiciel URSS — Marcel Majewski.
Odbyła się także debata Liderów dostępności – czyli najefektywniejszych uczelni w kraju, które są wzorem, a ich działania inspiracją do naśladowania we wdrażaniu dostępności na polskich uczelniach. Dyskutowano także wraz z przedstawicielem Fundacji Aktywizacja na temat kompetencji, które mogą być kluczem do sukcesu w przygotowaniu studentów z niepełnosprawnościami do konkurencji na rynku pracy.
6 listopada miała miejsce XI edycja Konferencji pt. „(Nie)pełnosprawni na rynku pracy”
Konferencję otworzył Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Janusz Piekarski, a pierwszy wykład wygłosił Jan „Jaś” Mela – polski podróżnik i działacz społeczny.
W prelekcjach i debatach dominował temat sztucznej inteligencji, w jaki sposób rozwijające się technologie mogą pomóc w pracy osobom z niepełnosprawnościami. Podkreślano, że sztuczna inteligencja może znacząco ułatwić komunikację, umożliwić szybszy dostęp do informacji oraz wspierać samodzielność osób z niepełnosprawnościami w miejscu pracy.
Podczas Konferencji nie zabrakło również wystąpienia Przewodniczącego Uczelnianej Rady Samorządu Studentów Pawła Bollina z prelekcją pt. “Równe szanse w edukacji medycznej: Jak wspierać studentów z niepełnosprawnościami w drodze na rynek pracy”.
Corocznym elementem Konferencji były także Akademickie Targi Pracy Osób Niepełnosprawnych, w których udział wzięli przedsiębiorcy otwarci na zagadnienia aktywizacji zawodowej, a także instytucje przygotowujące i uświadamiające jak wejść na rynek pracy. Podczas całej konferencji uczestnicy mogli także skorzystać z porad doradcy zawodowego.
Napisali o nas:
Urząd Wojewódzki w Łodzi
TV TOYA
Informacje łódzkie