UMED w czołówce uczelni publicznych wg Ranking Perspektywy 2023
Poznaliśmy wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023. W rankingu akademickich uczelni publicznych Uniwersytet Medyczny w Łodzi zajął w tym roku 11. miejsce. Uczelnia została wysoko oceniona w kategorii efektywność naukowa ‑3. miejsce oraz publikacje – 4 miejsce.
Odnotowaliśmy niewielki spadek w stosunku do ubiegłego roku. Patrząc jednak na uczelnie, które nas w tegorocznej edycji wyprzedziły i na te które są tuż za nami dostrzegamy naprawdę niewielkie różnice. To powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym i motywacją do działania. Nadal jednak jesteśmy w czołówce uczelni publicznych w Polsce i to jest powód do zadowolenia – mówi prof. Radzisław Kordek, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Wzorem lat ubiegłych Kapituła Rankingu ogłosiła również wyniki Rankingu Kierunków Studiów, w którym dane kierunki oceniane są pod względem m.in. potencjału akademickiego (kategoria naukowa), potencjału dydaktycznego (akredytacje, jakość przyjętych na studia), potencjału naukowego (publikacje, cytowalność, FWCI, FWVI), umiędzynarodowienie (publikacje we współpracy zagranicznej, studenci zagraniczni) kryteria dodatkowe (np. wyniki egzaminów państwowych).
Miło nam poinformować, że kierunek kosmetologia został uznany za najlepszy w kraju, a wysokie miejsce zajęły również
- ratownictwo medyczne – 2 miejsce
- zdrowie publiczne – 3. Miejsce
- pielęgniarstwo – 3. Miejsce
- lekarski – 4. Miejsce
- dietetyka – 4. Miejsce
- analityka medyczna – 5. miejsce
- farmacja – 6. miejsce
Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy to ogólnopolskie zestawienie szkół wyższych publikowane od 2000 r. Ranking Uczelni Akademickich Perspektywy 2023 obejmuje polskie uczelnie akademickie (publiczne oraz niepubliczne), które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie naukowej oraz posiadają minimum 200 studentów studiów stacjonarnych. W Rankingu uwzględnione zostały uczelnie, które miały przynajmniej dwa roczniki absolwentów. Tegoroczna metodologia rankingu obejmuje takie parametry jak: prestiż (12%), absolwenci na rynku pracy (12%), potencjał naukowy (15%), innowacyjność (8%), efektywność naukowa (28%), warunki kształcenia (10%), umiędzynarodowienie (15%)
Dodatkowe informacje na temat metodologii:
https://2023.ranking.perspektywy.pl/article/metodologia-rankingu-uczelni-akademickich-2023
Pełny ranking:
https://2023.ranking.perspektywy.pl/ranking/ranking-uczelni-akademickich