Uniwersytet Medyczny na Senioraliach
Maj upłynął Uniwersytetowi Medycznemu w Łodzi pod znakiem Senioraliów, których głównym celem jest zachęcenie osób 60+ do aktywnego stylu życia, poszerzania wiedzy, rozwijania pasji, a także wskazanie miejsc, w których mogą rozwijać swój potencjał. Tegoroczna edycja Łódzkich Senioraliów odbyła się w dniach 13–26 maja 2023 r. Uniwersytet Medyczny w Łodzi przygotował wiele atrakcji i spotkań, które przyciągnęły rzesze zainteresowanych. W organizację atrakcji dla Seniorów włączyły się również nasze studenckie koła naukowe, w tym:
- SKN przy Zakładzie Położnictwa Praktycznego;
- SKN Zakład Pielęgniarstwa Wieku Rozwojowego i Promocji Zdrowia;
- Studenckie Koło Naukowe Neurorehabilitacji działające przy Katedrze i Klinice Rehabilitacji Neurologicznej,
- Młoda Farmacja,
- Polskie Stowarzyszenie Studentów Farmacji.
Podczas Inauguracji, w strefie UMED Seniorzy mieli możliwość zapoznania się z zasadami profilaktyki raka piersi, wykonania pomiaru ciśnienia tętniczego, i glikemii, skorzystania z indywidualnych porad dotyczących właściwego stosowania leków. O każdej pełnej godzinie studenci zrzeszeni przy SKN Neurorehabilitacji demonstrowali ćwiczenia zalecane osobom starszym (rozciągające, oporowe, równoważne, taneczne). Seniorzy mogli również wykonać testy oceniające ryzyko upadków, sprawność funkcjonalną i siłę mięśniową. We współpracy z Urzędem Miejskim Poddębice oraz Termami Poddębice promowano także działania EIPonAHA (European Innovation Partnership on Active and Healthy Ageing), w ramach których Wydział Nauk
o Zdrowiu prowadzi spotkania edukacyjno- warsztatowe z Seniorami.
Przedstawiciele Wydziału Farmaceutycznego przez cały dzień prowadzili zindywidualizowane konsultacje na temat prawidłowego stylu życia, z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych na potrzeby wydarzenia. Porady kierowano zwłaszcza do Seniorów obciążonych czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, którym — w razie potrzeby — zwracano uwagę na konieczność konsultacji lekarskiej.
Młodsi uczestnicy wydarzenia mieli również możliwość „wejścia w skórę” Seniora przy pomocy symulatora odczuć starczych.
W kolejnych dniach Seniorzy mogli brać udział w warsztatach i wykładach, poruszających różnorodne tematy dotyczące zdrowia, dzięki czemu uczestnicy poznali najnowszą wiedzę dotyczącą m.in. cukrzycy – profilaktyki i leczenia; roślin leczniczych i ich praktycznego zastosowania; skóry – profilaktyki nowotworów; organizacji opieki nad osobą leżącą w środowisku domowym. Dodatkowo uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach z zakresu muzykoterapii kreatywnej oraz skonsultować się z farmaceutami w zakresie przyjmowania leków.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie zajęć z Seniorami w ramach tegorocznych Senioraliów:
- Ewie Balcerczak z Zakładu Biochemii Farmaceutycznej i Diagnostyki Molekularnej;
- mgr Adriannie Maciaszek-Tume z Zakład Pielęgniarstwa Zachowawczego;
- zespołowi Zakładu Psychodermatologii;
- Ewie Borowiak z Zakładu Pielęgniarstwa Zachowawczego;
- Emilii Andrzejewskiej-Golec
- zespołowi Zakładu Chemii Bionieorganicznej;
- zespołowi Zakładu Biofarmacji
- Katarzynie Cypryk z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii;
- dr Marii Biegańskiej-Płonce z Zakładu Historii Medycyny, Farmacji i Medycyny Wojskowej;
- zespołowi Zakładu Położnictwa Praktycznego;
- zespołowi Zakładu Pielęgniarstwa Wieku Rozwojowego i Promocji Zdrowia;
- zespołowi Klinice Rehabilitacji Neurologicznej;
- zespołowi Zakład Pielęgniarstwa Zachowawczego.
Już za rok kolejne Senioralia! Zapraszamy do współpracy!