Zmarł PROF. SZEWACH WEISS
“Można odejść na zawsze, by stale być blisko…” ks. Jan Twardowski
Doktor honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w 2011 r.
Postać wybitna, pod każdym względem.
Straciliśmy Przyjaciela naszego Uniwersytetu, Łodzi i Polski.
Cześć Jego pamięci!
Rektor, Senat i społeczność Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Wspomnienie.
Prof. SEWACH WEISS — “dziecko Holokaustu”, były ambasador Izraela w Polsce, żołnierz, dziennikarz radiowy, dyplomata, działacz polityczny, wykładowca akademicki, absolwent Wydziału Nauk Politycznych w Jerozolimie i Wydziału Prawa w Tel-Awiwie, założyciel Wydziału Mediów na Uniwersytecie w Hajfie, Przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem oraz Przewodniczący Knesetu, autor kilkudziesięciu książek — jednym słowem Człowiek Instytucja o bogatej, często przeplatanej tragicznymi momentami biografii.
Urodził się 5 lipca 1935 r. w Borysławiu na kresach Polski, w kupieckiej rodzinie. Jego wczesne dzieciństwo przerwał wybuch II wojny światowej. Pierwsze siedem miesięcy wojennego koszmaru przeżył wraz z rodziną w piwnicznej kryjówce z każdym dniem walcząc o przetrwanie. Dzięki pomocy polskich sąsiadów udajo im się przetrwać. Mieszkali kolejno w Gliwicach, Wałbrzychu i Głuszycy, w której młody Szewach pobierał nauki w szkole żydowskiej.
W 1946 r. rodzina Weissów postanowiła przedostać się do Palestyny drogą prowadzącą przez Czechosłowację, Austrię i Włochy skąd wypłynęli statkiem w dalszą podróż. Było to w okresie gdy ONZ ogłosiło decyzję o utworzeniu Państwa Izrael. Po przybyciu do Palestyny Szewach Weiss rozpoczął naukę w Szkole Rolniczej Hadassim, w tym okresie uprawiał wyczynowo lekkoatletykę i podnoszenie ciężarów. Po zdaniu matury służył w izraelskich siłach zbrojnych (1954–1956). Później studiował na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i Wydziale Prawa w Tel-Awiwie, studia ukończył w 1961 r. Kolejnym etapem kariery akademickiej Szewacha Weissa było otrzymanie tytułu doktora filozofii w zakresie nauk politycznych na Uniwersytecie w Jerozolimie. Oprócz działalności naukowej, Szewach Weiss spełniał się również w działalności publicznej. Był członkiem Rady Miejskiej Hajfy (1969–1981) i Komitetu Centralnego Izraelskiej Partii Pracy (1977–1999). W roku 1981 został posłem do Knesetu, któremu wiceprzewodniczył w latach 1988–1992 i przewodniczył w latach 1992–1996. Kneset delegował go również do Rady Europy, funkcję tę pełnił w latach 1984–1999. Pełnił również bardzo ważną funkcję społeczną, w latach 2001–2004 przewodniczył Światowej Radzie Yad Vashem. Od roku 2000 do 2004 był ambasadorem Izraela w Polsce. Od 2004 r. prowadził wykłady na temat historii i polityki Izraela na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2008 r. był Kierownikiem Centrum Badań nad Współczesnym Izraelem przy Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz profesorem gościnnym Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Prof. Szewach Weiss był autorem wielu książek obejmujących tematy polityczne, socjologiczne, sprawy dotyczące II wojny światowej oraz tematykę dla dzieci i młodzieży. Zawarte w tekstach Profesora treści wskazują wiele wspólnych punktów między Polską a Izraelem, polskością a tradycją żydowską. Przyświeca mu filozofia wzajemnego zrozumienia, szacunku i ponadnarodowej solidarności w nieustannie zmieniającym się świecie.
Działalność dziennikarska Szewacha Weissa obejmowała wiele artykułów, które ukazały się w Ha’aretz, Yedioth Aharonot, Ma’ariv, Davar, Al-Hamishmar, The Jerusalem Post, Jewish Political Studies Review, Jewish Social Studies, Parliamentary Affairs, Wester Political Quarterly. Prowadził też blog w Rzeczpospolitej.
Był laureatem wielu nagród i odznaczeń, między innymi: w 2009 r. uhonorowany przez ministra Radosława Sikorskiego odznaką honorową “Bene Merito”, w 2004 r. otrzymał z rąk Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, w 1995 r. — nagrodę za tolerancję przyznaną przez Ruch Piękny Izrael, w 1996 r. — nagrodę Amitaia za uczciwość w służbie publicznej, w 1998 r. — nagrodę Brata Alberta. Odznaczony Honorowym Obywatelstwem Miasta Kalisza, Miasta Płońska i Miasta Wałbrzycha. W 2006 r. otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego, a w 2011 r. doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. W 2008 r. — uhonorowany członkowstwem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.
Kiedyś Szewach Weiss powiedział:
(.)“Chociaż współczesny świat pełen jest przemocy — szukam w ludziach pozytywnych cech, prowadzących w stronę dobra i piękna.” - TAKIM GO ZAPAMIĘTAMY!