Zagraj w grę i wygraj udział w innowacyjnym obozie naukowym ADAMED SmartUP

Wyciecz­ka szkol­na do Insty­tu­tu Badań Jądrowych, tunel cza­so­przestrzen­ny w nieczyn­nym reak­torze, spotkanie ze Stanisławem Lemem i naukow­ca­mi z różnych epok, wcią­ga­jące zada­nia, łamigłów­ki oraz wyma­ga­jące anal­izy to wszys­tko czeka na uczest­ników gry rekru­ta­cyjnej będącej pier­wszym etapem nowej edy­cji pro­gra­mu ADAMED Smart­UP. Roz­gry­wka wys­tar­towała 1 październi­ka i potr­wa do 15 sty­cz­nia. Uni­w­er­sytet Medy­czny w Łodzi objął wydarze­nie hon­orowym patronatem.

Gra to początek pro­ce­su rekru­ta­cyjnego w 8. edy­cji pro­gra­mu ADAMED Smart­UP. Za poprawnie rozwiązane zada­nia jej uczest­ni­cy otrzy­mu­ją punk­ty, a ci z najlep­szy­mi wynika­mi zostaną poproszeni o wypełnie­nie for­mu­la­rzy aplika­cyjnych. Na ich pod­staw­ie Rada Naukowa pro­gra­mu zaprosi wybranych uczniów na roz­mowy kwal­i­fika­cyjne.

50 osób z najlep­szy­mi wynika­mi osiąg­nię­ty­mi w grze i pod­czas rozmów weźmie udzi­ał w dwu­ty­god­niowym innowa­cyjnym obozie naukowym, który odbędzie się w lecie przyszłego roku. Następ­nie 10 uczest­ników obozu zdobędzie nagrodę główną, czyli indy­wid­u­al­ny pro­gram kon­sul­tacji eduka­cyjnych. Po roku 3 z nich otrzy­ma stype­ndi­um naukowe.

Poz­naj fas­cynu­ją­cy świat nau­ki

Do udzi­ału w pro­gramie ADAMED Smart­UP zachę­camy wszys­t­kich uczniów zain­tere­sowanych nauka­mi ścisły­mi i przy­rod­niczy­mi. Podob­nie jak w poprzed­nich lat­ach gra rekru­ta­cyj­na wery­fiku­je umiejęt­noś­ci kry­ty­cznego myśle­nia i łączenia fak­tów. Nie jest typowym sprawdzianem wiedzy książkowej – mówi Mar­ty­na Strupczews­ka z Fun­dacji Adamed.

Autorzy gry zad­bali również o wcią­ga­jącą fabułę i atrak­cyjne efek­ty audiow­iz­ualne. Gracz bierze udzi­ał w wycieczce szkol­nej do Insty­tu­tu Badań Jądrowych, pod­czas której odkry­wa, że w nieczyn­nym od 1995 roku reak­torze pow­stał tunel cza­so­przestrzen­ny. Dzię­ki niemu najpierw kon­tak­tu­je się ze Stanisławem Lemem, a później roz­maw­ia z 5 naukow­ca­mi, którzy żyli w różnych epokach.

Przy­go­towana przez nas gra nie jest tylko wyzwaniem intelek­tu­al­nym. Zależy nam też na tym, aby była dobrą rozry­wką. To innowa­cyj­na nau­ka przez zabawę – doda­je Mar­ty­na Strupczews­ka.

W pro­gramie ADAMED Smart­UP mogą wziąć udzi­ał uczniowie z całej Pol­s­ki mają­cy od 14 do 19 lat. For­mu­la­rz zgłoszeniowy zna­j­du­je się na stron­ie adamedsmartup.pl.

ADAMED Smart­UP to pro­gram naukowo-eduka­cyjny skierowany do uczniów szkół pon­ad­pod­sta­wowych. Jego celem jest pop­u­laryza­c­ja nauk ścisłych i przy­rod­niczych oraz wspar­cie roz­wo­ju pasji i zain­tere­sowań szczegól­nie uzdol­nionej młodzieży. Pod­stawą inic­jaty­wy jest plat­for­ma inter­ne­towa adamedsmartup.pl oraz pro­gram stype­n­di­al­ny przez­nac­zony dla osób w wieku 14–19 lat. Doty­chczas pro­gram objęli patronatem hon­orowym: Min­is­ter Edukacji Nar­o­dowej, Min­is­ter Nau­ki i Szkol­nict­wa Wyższego, Min­is­ter Roz­wo­ju i Tech­nologii, Nar­o­dowe Cen­trum Badań i Roz­wo­ju, Insty­tut Badań Eduka­cyjnych, Nar­o­dowe Cen­trum Nau­ki, Politech­ni­ka Warsza­wska, Politech­ni­ka Śląs­ka, Pol­s­ka Akademia Nauk, Szkoła Głów­na Gospo­darst­wa Wiejskiego, Uni­w­er­sytet Jagiel­lońs­ki, Uni­w­er­sytet Medy­czny w Łodzi, Uni­w­er­sytet Warsza­ws­ki, Warsza­ws­ki Uni­w­er­sytet Medy­czny oraz Akademia Mors­ka w Szczecinie.

Orga­ni­za­torem pro­gra­mu ADAMED Smart­UP jest Fun­dac­ja Adamed, której celem jest wspieranie dzi­ałal­noś­ci badaw­c­zo-roz­wo­jowej, naukowej i oświa­towej, a także pop­u­laryza­c­ja nau­ki oraz wspar­cie roz­wo­ju młodzieży i środowiska naukowego.

• Opublikowano: 5 października 2021
Tagi: