Ustawy 2.0 – Informacja Rektora

Szanowni Państ­wo,

Kalen­darz prac, zaplanowany w Ustaw­ie 2.0, zobow­iązu­je nas do wdraża­nia kole­jnych jej ele­men­tów. Aktu­al­nie inten­sy­wnie pracu­je­my nad zapisa­mi nowego Statu­tu i reg­u­lam­inów określa­ją­cych nową orga­ni­za­cję Uczel­ni. Anal­izu­je­my zagad­nienia związane z ksz­tałce­niem i sprawa­mi pra­cown­iczy­mi.

Prag­nę jed­nak zwró­cić Państ­wa uwagę na szereg czyn­noś­ci określonych Ustawą, które w najbliższym cza­sie sta­ją się obow­iązkiem wszys­t­kich pra­cown­ików, biorą­cych udzi­ał w prowadze­niu dzi­ałal­noś­ci naukowej Uczel­ni.

W najbliższych dni­ach będziecie Państ­wo otrzymy­wać infor­ma­c­je doty­czące obow­iązku wypełnienia i złoże­nia oświad­czeń. Bard­zo proszę o uważne śledze­nie komu­nikatów i ter­mi­nową real­iza­cję określonych nimi zadań.

Pier­wsze oświad­cze­nie doty­czy dyscy­plin naukowych, które w ramach prowad­zonej dzi­ałal­noś­ci Państ­wo reprezen­tu­je­cie. Gen­er­al­nie, staramy się kwal­i­fikować w dziedzinie nauk medy­cznych i nauk o zdrow­iu, w trzech dyscy­plinach:  nau­ki far­ma­ceu­ty­czne, nau­ki medy­czne i nau­ki o zdrow­iu. Otrzy­ma­cie Państ­wo stosowny for­mu­la­rz – oświad­cze­nie o reprezen­towanej dziedzinie i dyscy­plin­ie naukowej, który należy niezwłocznie wypełnić i złożyć we właś­ci­wym dziekana­cie w nieprzekraczal­nym ter­minie do 30 listopa­da br. (poniżej klasy­fikac­ja dziedzin i dyscy­plin wynika­ją­ca z roz­porządzenia).

Ponieważ nie znamy jeszcze roz­porządzenia opisu­jącego ewalu­ację naukową uczel­ni, nie jest nam  również ostate­cznie znane stanowisko wzglę­dem klasy­fikacji cza­sop­ism naukowych i ich przyp­isa­nia do poszczegól­nych dziedzin i dyscy­plin, pozosta­je pewnie obszar niepewnoś­ci w zakre­sie odpowied­niej klasy­fikacji. Nie jest wyk­luc­zone, że będziemy zmuszeni do dokony­wa­nia pewnych korekt w późniejszym cza­sie. Jed­nak ter­miny nakazu­ją nam real­iza­cję obow­iązku złoże­nia wspom­ni­anych oświad­czeń już ter­az, stąd moja proś­ba o pilne złoże­nie doku­men­tu.

Drugie oświad­cze­nie o wyraże­niu zgody na zal­icze­nie do licz­by pra­cown­ików prowadzą­cych dzi­ałal­ność naukową, tzw. liczbę N, składane dla celów ewalu­acji jakoś­ci dzi­ałal­noś­ci naukowej, win­niś­cie Państ­wo złożyć we właś­ci­wym dziekana­cie, do 30 listopa­da br.  Oba oświad­czenia będą real­i­zowane razem.

Kole­jne oświad­cze­nie będzie doty­czyło dydak­ty­ki i wykaza­nia zasobów do prowadzenia poszczegól­nych kierunk­ów studiówOświad­cze­nie oso­by niebędącej pra­cown­ikiem Uczel­ni o okre­sie doświad­czenia zawodowego pozwala­jącego na praw­idłową real­iza­cję zajęć win­no zostać złożone bezpośred­nio w Dziale Rozliczeń Dydak­ty­cznych Uczel­ni, również do 30 listopa­da br.

Na koniec, obow­iązek poda­nia iden­ty­fika­to­ra ORCID. Każdy pra­cown­ik i dok­torant prowadzą­cy dzi­ałal­ność naukową, zoblig­owany jest do założe­nia elek­tron­icznego iden­ty­fika­to­ra naukow­ca na stron­ie ORCID. Więk­szość z Państ­wa złożyła już wyma­gane oświad­cze­nie. Oso­by, które nie dopełniły obow­iązku, win­ny niezwłocznie przesłać iden­ty­fika­tor ID ORCID na adres: [email protected].

Przy­pom­i­nam, że bieżące infor­ma­c­je doty­czące Ustawy 2.0 dostęp­ne są w ser­wisie bip.mul.edu.pl.

Poz­draw­iam,
Radzisław Kordek

KLASYFIKACJA DZIEDZIN NAUKI I DYSCYPLIN NAUKOWYCH ORAZ DYSCYPLIN ARTYSTYCZNYCH

stanow­ią­ca załącznik do roz­porządzenia Min­is­tra Nau­ki i Szkol­nict­wa Wyższego z dnia 20 wrześ­nia 2018 r. w spraw­ie dziedzin nau­ki i dyscy­plin naukowych oraz dyscy­plin artysty­cznych (Dz. U. poz. 1818)