Uniwersytet Medyczny w Łodzi podpisał porozumienie o współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz

Łukasiewicz, trze­cia co do wielkoś­ci w Europie i jed­nocześnie najwięk­sza pol­s­ka orga­ni­za­c­ja badaw­cza, pod­pisał porozu­mie­nie o współpra­cy z Uni­w­er­sytetem Medy­cznym w Łodzi. To kole­j­na pol­s­ka uczel­nia, z którą Insty­tu­ty Łukasiewicza inten­sy­fiku­ją współpracę, ale pier­wsza o pro­filu medy­cznym. Łukasiewicz przys­tąpił również do EIT Health, wiodącego europe­jskiego part­nerst­wa pub­liczno-pry­wat­nego na rzecz innowacji w medy­cynie i ochronie zdrowia.

W ramach pod­pisanej 15 wrześ­nia br. w Warsza­w­ie pod patronatem EIT Health umowy, Łukasiewicz i Uni­w­er­sytet Medy­czny w Łodzi będą real­i­zować pro­jek­ty wspier­a­jące przed­siębior­c­zość, w szczegól­noś­ci tę aka­demicką, w obszarze zdrowia — jed­nego z czterech pri­o­ry­te­towych kierunk­ów dzi­ałal­noś­ci najwięk­szej pol­skiej sieci badaw­czej. Dodatkowo, EIT Health potwierdz­iło for­malne dołącze­nie Łukasiewicza do tej wspól­no­ty. W prak­tyce oby­d­wa porozu­mienia rozsz­erza­ją pola współpra­cy pomiędzy part­nera­mi EIT Health w Polsce oraz otwier­a­ją drzwi do tworzenia nowych pro­jek­tów innowa­cyjnych z obszaru medy­cyny i ochrony zdrowia, z których będą mogli sko­rzys­tać również polscy pac­jen­ci.

Te dwa porozu­mienia to ważny krok w roz­wo­ju medy­cyny przyszłoś­ci w Polsce. Porozu­mie­nie Sieci Badaw­czej Łukasiewicz z Uni­w­er­sytetem Medy­cznym w Łodzi, który jest już part­nerem EIT Health oraz ofic­jalne part­nerst­wo Łukasiewicza z EIT Health stwarza­ją nowe możli­wość współpra­cy badaw­c­zo-roz­wo­jowej, eduka­cyjnej i start-upowej. Stworzyliśmy punkt styku i przepły­wu infor­ma­cji, dzię­ki które­mu Łukasiewicz może współpra­cow­ać z EIT Health i wszys­tki­mi naszy­mi part­nera­mi. Rozwój part­nerst­wa EIT Health w Polsce to jeden z kluc­zowych czyn­ników sukce­su dla innowa­cyjnej medy­cyny i ochrony zdrowia – powiedzi­ał Mikołaj Gur­dała, man­ag­er EIT Health InnoS­tars. — For­mal­nie part­nerem EIT Health został Łukasiewicz — PORT Pol­s­ki Ośrodek Roz­wo­ju Tech­nologii. Wejś­cie Łukasiewicz – PORT do EIT Health nie tylko wzmoc­ni współpracę pomiędzy part­nera­mi w Polsce, ale przy­czyni się do roz­wo­ju nowych pro­jek­tów innowa­cyjnych oraz wspar­cia start-upów m.in. biotech­no­log­icznych – doda­je Mikołaj Gur­dała.

- Dziś Łukasiewicz zysku­je nie dwóch, a 150 part­nerów — najważniejsze insty­tuc­je, firmy i uczel­nie w Europie — do współpra­cy przy pro­jek­tach badaw­c­zo – roz­wo­jowych, które, mam nadzieję, zmienią oblicze branży medy­cznej i sys­te­mu ochrony zdrowia w Polsce. Zna­j­du­je­my się w przeło­mowym momen­cie, kiedy oczy opinii pub­licznej ponown­ie zwró­cone są w stronę naukow­ców i lekarzy, oczeku­jąc rozwiązań, które zag­waran­tu­ją bez­pieczeńst­wo zdrowotne Polaków na najwyższym poziomie. Połącze­nie potenc­jału naukowego Łukasiewicza, na który skła­da się między inny­mi obszar tech­nologii medy­cznych, biotech­nologii czy badań nad leka­mi, oraz wiedzy i kom­pe­tencji członków EIT Health, z Uni­w­er­sytetem Medy­cznym w Łodzi na czele, stanowi ważny krok w tym kierunku. Cieszę się, że współpra­ca, którą do tej pory real­i­zowal­iśmy z Uni­w­er­sytetem Medy­cznym i Panią Pro­fe­sor Lucyną Woź­ni­ak na grun­cie kra­jowym, przenosi się na poziom europe­js­ki i jestem przeko­nany, że już wkrótce zaowocu­je liczny­mi innowa­cyjny­mi pro­jek­ta­mi - pod­kreśla Piotr Dard­z­ińs­ki, prezes Sieci Badaw­czej Łukasiewicz.

- Umowa pomiędzy Siecią Badaw­czą Łukasiewicz a naszą uczel­nią w ramach EIT Health zakła­da real­iza­cję wspól­nych pro­jek­tów badaw­c­zo-roz­wo­jowych, wdrażanie pro­gramów eduka­cyjnych czy wymi­anę doświad­czeń oraz know-how w zakre­sie akcel­er­acji nowych spin-offów i start-upów. Chce­my wspól­nie budować kole­jne plat­formy badaw­cze z obszaru medy­cyny, badań klin­icznych i ochrony zdrowia. Już od pon­ad 6 lat w ramach EIT Health akty­wnie współt­worzymy innowac­je w Polsce i Europie, a także ksz­tałcimy przyszłych lekarzy na europe­jskim poziomie – mówi pro­fe­sor Lucy­na Woź­ni­ak, prorek­tor Uni­w­er­syte­tu Medy­cznego w Łodzi.

Uni­w­er­sytet Medy­czny w Łodzi to szós­ta uczel­nia, a pier­wsza o pro­filu medy­cznym, z którą Łukasiewicz for­mal­izu­je współpracę badaw­c­zo – roz­wo­jową. Do tej pory pod­pisał porozu­mienia z Politech­niką Warsza­wską, Politech­niką Śląską, Politech­niką Łódzką, Akademią Gór­nic­zo – Hut­niczą i Politech­niką Poz­nańską. Prowadze­nie wspól­nych pro­jek­tów ze środowiskiem aka­demickim ma na celu wzmoc­nie­nie ofer­ty badaw­c­zo – roz­wo­jowej Łukasiewicza dla biz­ne­su.

Jed­nym z pro­jek­tów, nad który­mi strony pod­pisanego dziś porozu­mienia rozpoczną prace już w przyszłym roku jest Smart Res­cue Boot­camp – szkole­nie z zarządza­nia i prak­ty­cznego wyko­rzys­ta­nia narzędzi dla autorów 12 obiecu­ją­cych rozwiązań popraw­ia­ją­cych jakość i wyda­jność opie­ki zdrowot­nej w szpi­ta­lach i odd­zi­ałach ratunkowych. Będzie on skierowany do star­tupów, scale-upów i zespołów młodych przed­siębior­ców, naukow­ców z Europy ofer­u­ją­cych pro­duk­ty i usłu­gi z zakre­su MedTech, BioTech, e‑Zdrowia, Żywnoś­ci, Zdrowego Życia i Starzenia się.

Pod­pisanie porozu­mienia odbyło się pod­czas spotka­nia okrągłego stołu w ramach EIT Health Think Tank w Warsza­w­ie. Przed­staw­iciele insty­tucji rzą­dowych, firm, uczel­ni wyższych oraz start-upów dysku­towali o szer­szym wyko­rzys­ta­niu sztucznej inteligencji w medy­cynie i ochronie zdrowia. Uni­w­er­sytet Medy­czny w Łodzi reprezen­towali prof. Lucy­na Woź­ni­ak i prof. Paweł Ptaszyńs­ki.

• Opublikowano: 15 września 2020