Uniwersytet Medyczny w Łodzi Liderem Konsorcjum w projekcie „LAMAinDiab”

101 lat temu Fred­er­ick Banti­nga i Charles Besta wynaleźli insulinę. Jest to jeden z najważniejszych sukcesów w medy­cynie XX wieku, który poz­wolił ura­tować już pon­ad pół mil­iar­da ludz­kich żyć – a licz­ba ta stale rośnie. Cukrzy­ca – ówcześnie choro­ba śmiertel­na, za sprawą odpowied­niego zas­tosowa­nia insuliny, stała się chorobą przewlekłą. ​​​​​​​

Koor­dynowane przez Cen­trum Wspar­cia Badań Klin­icznych Uni­w­er­syte­tu Medy­cznego w Łodzi ogólnopol­skie badanie klin­iczne „LAMAin­Diab”, daje młodym osobom, na co dzień zaprzy­jaźnionym z insuliną, szan­sę na usprawnie­nie ich ter­apii. Badanie sku­pia się na lecze­niu cukrzy­cy typu 1 u osób z jed­noczes­nym rozpoz­naniem ADHD.

W praw­idłowym lecze­niu cukrzy­cy typu 1, niezbędne jest, aby chory nauczył się jak dbać o swo­je nawy­ki żywieniowe, w jaki sposób kon­trolować poziom cukru oraz jak praw­idłowo dawkować insulinę. W przy­pad­ku osób z ADHD wykony­wanie tak wielu dodatkowych czyn­noś­ci w ciągu dnia jest częs­to bard­zo trudne, co skutku­je gorszą kon­trolą poziomu cukru, a w kon­sek­wencji – częst­szy­mi wiz­y­ta­mi w szpi­talu oraz powikła­ni­a­mi cukrzy­cy. Pon­ad­to, bada­nia pokazu­ją, że ADHD może wys­tępować częś­ciej w grupie osób chorych na cukrzy­cę niż w pop­u­lacji ogól­nej.

Nieste­ty, prob­lem opty­mal­nego leczenia cukrzy­cy, przy towarzyszą­cym ADHD nadal pozosta­je nierozwiązany. Nowoczesne tech­nolo­gie, takie jak pod­skórne sen­so­ry czy pompy insuli­nowe, pozwala­ją łatwiej sobie radz­ić z cukrzy­cą. Nieste­ty, nawet te metody nie zawsze wystar­cza­ją, aby zapewnić opty­malne lecze­nie.

W bada­niu klin­icznym „LAMAin­Diab”, sku­pi­amy się na stworze­niu zin­te­growanej opie­ki psy­cho­log­icznej i ter­apeu­ty­cznej dla osób młodych z równoczes­nym rozpoz­naniem cukrzy­cy typu 1 i ADHD. Badanie prowad­zone jest w czterech wojew­ództwach: łódzkim, opol­skim, śląskim i pomorskim. W ramach bada­nia klin­icznego planowane jest zapewnie­nie opie­ki 150 osobom, co stanowi około 1/3 wszys­t­kich przy­pad­ków z rzec­zowym rozpoz­naniem wśród dzieci w Polsce. W ramach bada­nia wyko­rzys­tany będzie nowoczes­ny preparat, Elvanse®, który mimo dopuszczenia do obro­tu i dostęp­noś­ci w Europie nadal nie jest powszech­nie wyko­rzysty­wany w Polsce w lecze­niu ADHD.

Liczymy, że wprowad­zona kom­plek­sowa opieka oraz nowoczesne rozwiąza­nia ter­apeu­ty­czne nauczą nas, jak lep­iej poma­gać osobom zma­ga­ją­cym się z prob­le­mem współwys­tępowa­nia cukrzy­cy typu 1 oraz ADHD. Wyni­ki bada­nia mogą mieć znacze­nie nie tylko dla Pol­s­ki, ale również dla świa­towych rekomen­dacji leczenia cukrzy­cy typu 1 przy towarzyszą­cym ADHD – co w dal­szej per­spek­ty­wie może zmienić i usprawnić ter­apię cukrzy­cy dla pon­ad 200 000 osób – pod­kreśla dr hab. n. med. Agniesz­ka Butwic­ka, główny badacz w pro­jek­cie „LAMAin­Diab”.

Pro­jekt, w którym Uni­w­er­sytet Medy­czny w Łodzi pełni rolę Lid­era Kon­sor­cjum finan­sowany jest ze środ­ków Agencji Badań Medy­cznych w ramach Konkur­su na niekomer­cyjne bada­nia klin­iczne w psy­chi­a­trii i neu­rologii — ABM/2021/2.

Więcej infor­ma­cji na tem­at pro­jek­tu: https://lamaindiab.mul.edu.pl/

• Opublikowano: 27 czerwca 2022