Uniwersytet Medyczny w Łodzi awansował w światowych rankingach

Aka­demic­ki Rank­ing Uni­w­er­sytetów Świa­ta (Aca­d­e­m­ic Rank­ing of World Uni­ver­si­ties), tzw. rank­ing szang­ha­js­ki lub lista szang­ha­js­ka to przy­go­towywane od 2003r. przez Uni­w­er­sytet Jiao Tong w Szang­ha­ju zestaw­ie­nie najlep­szych szkół wyższych na świecie opra­cowywane w opar­ciu o osiąg­nię­cia naukowe i badaw­cze.

Oprócz zestaw­ienia obe­j­mu­jącego wszys­tkie pro­file uczel­ni przy­go­towywane są również rankin­gi poszczegól­nych dziedzin, w tym dziedzinie medy­cy­na klin­icz­na. Dokładne miejsce w rankingu podawane jest tylko w dla pier­wszych 100 uczel­ni, pozostałe miejs­ca wymieni­ane są już tylko przedzi­ała­mi w gru­pach liczą­cych 50 i 100 insty­tucji.

W tegorocznym rankingu szang­ha­jskim Uni­w­er­sytet Medy­czny w Łodzi awan­sował z 5‑tej do 4‑tej set­ki, pla­su­jąc się w czołów­ce pol­s­kich uczel­ni medy­cznych.

Rank­ing twor­zony jest na pod­staw­ie czterech głównych wskaźników:

• jakoś­ci naucza­nia oce­ni­anej jako ilość absol­wen­tów nagrod­zonych Nagrodą Nobla lub medala­mi z danych dziedzin,
  • jakoś­ci kadry pro­fe­sorskiej oce­ni­anej jako ilość nauczy­cieli nagrod­zonych Nagrodą Nobla lub medala­mi z danych dziedzin,
  • jakoś­ci pub­likacji oce­ni­anej jako ilość pub­likacji w cza­sopis­mach Nature i Sci­ence, licz­ba najlepiej cytowanych naukow­ców ( High­ly Cit­ed Researchers) oraz pub­likacji (Sci­ence Cita­tion Index — Expand­ed oraz Social Sci­ences Cita­tion Index)
  • ilość stu­den­tów i naukow­ców per capi­ta

Pozy­c­ja Uni­w­er­syte­tu Medy­cznego w Łodzi na przestrzeni lat:
2020 – pozy­c­ja 301- 400 (Q1=12,8; CNCI=74,2; IC=60,7; TOP=19,9)
2019 – pozy­c­ja 401 – 500 (PUB=19,2; CNCI=66,2; IC=58,5; TOP=15,6)
2018 – pozy­c­ja 301 – 400 (PUB=19; CNCI=63,9; IC=57,9; TOP=14)
2017 – pozy­c­ja 301 – 400 (PUB=19,1; CNCI=60,7; IC=57,7; TOP=11,9)

Uni­w­er­sytet Medy­czny w Łodzi został po raz pier­wszy sklasy­fikowany (w grupie 1000+) w tegorocznej edy­cji THE World Aca­d­e­m­ic Rank­ing, razem z Politech­niką Krakowską, Szkołą Główną Gospo­darst­wa Wiejskiego, Uni­w­er­sytetem Medy­czny we Wrocław­iu i Uni­w­er­sytetem Wrocławskim. W sum­ie w rankingu znalazło się 19 pol­s­kich uczel­ni.

Rank­ing Times High­er Edu­ca­tion World Uni­ver­si­ty Rank­ings bierze pod uwagę wyni­ki uczel­ni badaw­czych w zakre­sie naucza­nia, jakoś­ci badań naukowych, trans­feru wiedzy oraz pozy­cji między­nar­o­dowej. Ostate­czny wynik rankingowy jest rezul­tatem śred­niej ważonej pię­ciu (5) kry­ter­iów składa­ją­cych się w sum­ie z 13 wskaźników pozwala­ją­cych na wszech­stron­ną ocenę uczel­ni

• Opublikowano: 9 września 2020
Tagi: , ,