„UMED łączy — program zwiększenia dostępności Uniwersytetu Medycznego w Łodzi” — UNIWERSYTET MEDYCZNY W ŁODZI OTRZYMAŁ DOFINANSOWANIE NA REALIZACJĘ PROJEKTU

Uni­w­er­sytet Medy­czny w Łodzi otrzy­mał dofi­nan­sowanie na real­iza­cję pro­jek­tu „UMED łączy — pro­gram zwięk­szenia dostęp­noś­ci Uni­w­er­syte­tu Medy­cznego w Łodzi”, w ramach Osi Pri­o­ry­te­towej III: Szkol­nict­wo wyższe dla gospo­dar­ki i roz­wo­ju Pro­gra­mu Oper­a­cyjnego Wiedza Edukac­ja Rozwój 2014–2020.

Na 85 pozy­ty­wnie ocienionych wniosków nasza uczel­nia znalazła się na 14 miejs­cu uzysku­jąc 104,5 pkt i dofi­nan­sowanie w kwocie 3 723 110,64 zł.

Przed­miotowy pro­jekt stanowi wspar­cie zmi­an orga­ni­za­cyjnych i pod­nosze­nie świado­moś­ci i kom­pe­tencji kadry naukowo-dydak­ty­cznej i admin­is­tra­cyjnej UM w Łodzi z zakre­su niepełnosprawnoś­ci, poprzez real­iza­cję dzi­ałań mają­cych na celu zapewnie­nie przez Uczel­nię dostęp­noś­ci komu­nika­cyjnej, architek­ton­icznej, admin­is­tra­cyjnej, stron www, narzędzi infor­maty­cznych, pro­ce­dur ksz­tałce­nia w ksz­tałce­niu na poziomie wyższym, wprowadze­nie do ksz­tałce­nia mody­fikacji zapew­ni­a­ją­cych ich dostęp­ność dla stu­den­tów i dok­toran­tów z niepełnosprawnoś­cią.

W ramach pro­jek­tu:

• pow­staną pro­ce­dury wspar­cia osób z niepełnosprawnoś­cią na UM w Łodzi,
  • pow­stanie aplikac­ja mobil­na i sys­tem naw­igacji głosowej po kam­pusie UM w Łodzi,
  • opra­cow­anie i udostęp­nione zostaną mate­ri­ały e‑learningowe dos­tosowane do stan­dar­du WCAG 2.0,
  • opra­cow­any i wdrożony zostanie graficzny inter­fe­js użytkown­i­ka zgod­ny z wyty­czny­mi WCAG 2.0 poz. AA dla ist­nieją­cych pub­licznych wit­ryn i aplikacji WWW Uczel­ni,
  • zre­al­i­zowane zostaną szkole­nia dla kadry naukowo-dydak­ty­cznej i admin­is­tra­cyjnej pod­noszące świado­mość na tem­at niepełnosprawnoś­ci i prob­lemów natu­ry psy­cho­log­icznej,
  • lek­torzy języków obcych odbędą wiz­y­ty studyjne w wiodą­cych ośrod­kach aka­demic­kich celem dos­tosowa­nia dydak­ty­ki do potrzeb osób z niepełnosprawnoś­ci­a­mi,
  • 27 sal kom­put­erowych zostanie wyposażonych w dos­tosowane zestawy kom­put­erowe,
  • pow­stanie spec­jal­isty­cznie wyposażone stanowisko dla osób niepełnosprawnych w bib­liotece.

Pro­jekt UMED Łączy wpisu­je się w poli­tykę zrównoważonego roz­wo­ju EcoUMED, która real­izu­je cele Agendy 2030 ONZ.

• Opublikowano: 18 listopada 2019