SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NAUKI – UNIWERSYTET MEDYCZNY W ŁODZI OTRZYMAŁ DOFINANSOWANIE NA REALIZACJĘ 3 PROJEKTÓW

Uni­w­er­sytet Medy­czny w Łodzi otrzy­mał dofi­nan­sowanie na real­iza­cję 3 pro­jek­tów w ramach pro­gra­mu „Społecz­na odpowiedzial­ność nau­ki” Min­is­tra Nau­ki i Szkol­nict­wa Wyższego.

W ramach mod­ułu „Pop­u­laryza­c­ja nau­ki i pro­moc­ja sportu” dofi­nan­sowanie otrzy­mały pro­jek­ty:

1. “Jak dzi­ała Człowiek” — seria filmów pop­u­laryzu­ją­cych nau­ki medy­czne”- kwo­ta dofi­nan­sowa­nia 288 400,24 zł
    Pro­jekt obe­j­mu­je real­iza­cję serii (14) filmów pop­u­larno — naukowych dla dorosłych “Jak dzi­ała człowiek” — o dłu­goś­ci około 10 min każdy, w kon­wencji videoblo­ga oraz 8- odcinkowej serii filmów ani­mowanych o podob­nej tem­atyce ale skierowanych do małych dzieci (5–8 lat), przy współpra­cy Uni­w­er­syte­tu Medy­cznego w Łodzi i dr Tomasza Roż­ka — fizy­ka medy­cznego i dzi­en­nikarza naukowego, jed­nego z najbardziej rozpoz­nawal­nych pol­s­kich pop­u­laryza­torów nau­ki. Filmy będą tłu­mac­zone na pol­s­ki jęz. migowy, oraz na j. angielski.Łącznie w okre­sie od sty­cz­nia 2020 do czer­w­ca 2021r w Cen­trum Symu­lacji Medy­cznych Uni­w­er­syte­tu Medy­cznego w Łodzi, pow­staną 22 filmy o charak­terze eduka­cyjnym, pro­mu­jące naukę, upowszech­ni­a­jące wiedzę o osiąg­nię­ci­ach naukowych, wynikach badań naukowych sko­relowanych z tem­atem filmów. Filmy będą m.in uwzględ­ni­ać wyni­ki pra­cy naukow­ców z UMED. Biorąc pod uwagę rozwój tech­nologii tele­in­for­maty­cznych, powszech­noś­ci Inter­ne­tu i pop­u­larnoś­ci social mediów będą emi­towane na kanałach You Tube — Uni­w­er­syte­tu Medy­cznego w Łodzi oraz kanale dr Tomasza Roż­ka “Nauka.To lubię”.
  1. „Juvenes Pro Med­i­c­i­na — 16. i 17. Między­nar­o­dowa oraz 58. i 59. Kra­jowa Kon­fer­enc­ja Stu­denc­ka” – kwo­ta dofi­nan­sowa­nia 140 000,00 zł
    Juvenes Pro Med­i­c­i­na jest jed­ną z najwięk­szych w tej częś­ci Europy kon­fer­encji naukowo-szkole­niowych dla stu­den­tów i młodych lekarzy orga­ni­zowaną już od 1962 roku przez Stu­denck­ie Towarzyst­wo Naukowe Uni­w­er­syte­tu Medy­cznego w Łodzi. Najbliższe dwie edy­c­je tego wydarzenia odbędą się w dni­ach 15–16.05.2020 oraz 14–15.05.2021 w Cen­trum Klin­iczno-Dydak­ty­cznym Uni­w­er­syte­tu Medy­cznego w Łodzi. Tem­aty­ka kon­fer­encji jest ściśle związana z najnowszy­mi odkryci­a­mi z dziedziny nauk medy­cznych, współpracą nau­ki z biz­ne­sem oraz stosowaniem w prak­tyce najnowszych osiąg­nięć naukowych zgod­nie z założe­ni­a­mi „evi­dence-based med­i­cine”. Głów­na część pro­gra­mu kon­fer­encji – konkurs prac stu­den­tów-naukow­ców jest podzielona na 28 sesji tem­aty­cznych, m.in. nauk pod­sta­wowych, kar­di­ologii, chirurgii, oto­laryn­gologii, stom­a­tologii, zdrowia pub­licznego, chorób wewnętrznych, pedi­atrii, medy­cyny tech­nicznej i bioinżynierii. Ze wzglę­du na sytu­acje związaną z wirusem SARS- CoV‑2 tegorocz­na 58. Ogólnopol­s­ka i 16. Między­nar­o­dowa Edy­c­ja Kon­fer­encji odbędzie w formie online. 15 i 16 maja 2020 roku uczest­ni­cy nie wychodząc z domów będą mogli zaprezen­tować wyni­ki swoich badań przed gronem Jury.Otrzymane w ramach przed­sięwz­ię­cia dofi­na­sowanie na lata 2020–2022 poz­woli na real­iza­cję kon­fer­encji na prawdzi­wie świa­towym poziomie. W ramach dofi­nan­sowa­nia pow­staną między inny­mi mate­ri­ały pro­mo­cyjne oraz nowa plat­for­ma kon­fer­encji, która jeszcze bardziej uatrak­cyjni kon­fer­encję dla naszych zagranicznych uczest­ników.

W ramach mod­ułu „Wspar­cie dla bib­liotek naukowych” dofi­nan­sowanie otrzy­mał pro­jekt:

1. „Nowoczesne udostęp­ni­an­ie i pro­moc­ja starych druków medy­cznych” – kwo­ta dofi­nan­sowa­nia 118 800,00 zł
    Celem pro­jek­tu jest utrzy­manie zasobów bib­liotecznych Cen­trum Infor­ma­cyjno-Bib­liotecznego Uni­w­er­syte­tu Medy­cznego w Łodzi (CIB) o istot­nym w skali kra­ju znacze­niu dla nau­ki i jej dziedz­ict­wa, ich opra­cow­anie i udostęp­nie­nie w postaci elek­tron­icznej, rozpropagowanie kolekcji star­o­druków − jej wartoś­ci his­to­rycznej oraz artysty­cznej, posz­erze­nie grona odbior­ców oraz stworze­nie otwartego dostępu do zbiorów unika­towych i doty­chczas niedostęp­nych dla użytkown­ików biblioteki.Rezultatem pro­jek­tu jest skat­a­l­o­gowanie (wg stan­dar­du kat­a­l­o­gowa­nia RDA) 50 sztuk star­o­druków i udostęp­nie­nie ich w cen­tral­nym kat­a­logu NUKAT, jak również zdig­i­tal­i­zowanie 200 sztuk grafik pochodzą­cych ze star­o­druków. Efek­ty pro­jek­tu zostaną wzmoc­nione poprzez zaprezen­towanie ich w nowoczes­nej formie pokazu wiz­ual­nego pod nazwą „Wirtu­al­ny spac­er po star­o­drukach”. Aplikac­ja będzie osad­zona na ser­w­erze UM w Łodzi i stanie się zarówno for­mą pro­mocji bezpośred­niej posi­adanych zasobów (ze wzglę­du na swo­ja atrak­cyjność wiz­ual­ną), jak i docelowo źródłem udostęp­ni­a­nia pośred­niego.

• Opublikowano: 20 kwietnia 2020