Rektorzy łódzkich uczelni podpisali deklarację zacieśniania współpracy

Łódzkie Part­nerst­wo Aka­demick­ie

29 listopa­da 2022 r., w Akademii Muzy­cznej w Łodzi pod­pisana została „Deklarac­ja zacieś­ni­a­nia współpra­cy łódz­kich uczel­ni pub­licznych w ramach Łódzkiego Part­nerst­wa Aka­demick­iego”.

Doku­ment pod­pisali:

• Prof. dr hab. Elż­bi­eta Alek­sandrow­icz, Rek­tor Akademii Muzy­cznej w Łodzi
  • Dr hab. Mile­nia Fiedler, Rek­tor Państ­wowej Wyższej Szkoły Fil­mowej, Telewiz­yjnej i Teatral­nej im. L. Schillera w Łodzi
  • Prof. dr hab. Krzysztof Jóźwik, Rek­tor Politech­ni­ki Łódzkiej
  • Prof. dr hab. Radzisław Kordek, Rek­tor Uni­w­er­syte­tu Medy­cznego w Łodzi
  • Dr Prze­mysław Wachows­ki, Rek­tor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
  • Prof. dr hab. Elż­bi­eta Żądz­ińs­ka, Rek­tor Uni­w­er­syte­tu Łódzkiego

Pod­sta­wowym założe­niem pod­pisanej deklaracji jest budowanie tożsamoś­ci Łodzi przez społeczność aka­demicką. To właśnie dzi­ałal­ność uczel­ni ma być motorem postępu cywiliza­cyjnego i tech­no­log­icznego, który znaczą­co wpły­wa na rozwój kul­tu­ry i budowanie pozy­cji mias­ta oraz regionu na are­nie kra­jowej i między­nar­o­dowej.

Łódzkie Part­nerst­wo Aka­demick­ie, które łączyć będzie wiodące ośrod­ki aka­demick­ie naszego mias­ta: Akademię Muzy­czną w Łodzi, Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, Państ­wową Wyższą Szkołę Fil­mową w Łodzi, Politech­nikę Łódzką, Uni­w­er­sytet Łódz­ki oraz Uni­w­er­sytet Medy­czny w Łodzi ma wzmoc­nić głos i rolę uczel­ni w deba­cie pub­licznej, poprzez ksz­tał­towanie postaw, opin­iotwór­czy charak­ter, łącze­nie tego co indy­wid­u­alne dla każdej z insty­tucji.

Kom­pe­tenc­je każdej z Uczel­ni są inne i wyś­cig o to, kto jest lep­szy, ważniejszy, bardziej potrzeb­ny nie ma sen­su. Tworzyć na określonych kom­pe­tenc­jach wspólne zespoły badaw­cze, które są naszą siłą – powin­no nas jed­noczyć i kierować naszy­mi dzi­ała­ni­a­mi – pod­kreślił prof. Radzisław Kordek. Łódzkie Uczel­nie to jeden orga­nizm. Nie może­my staw­iać murów wokół siebie, dzielić naszej aka­demick­oś­ci.  Rozwiniemy się poprzez rozwój pozostałych, nie trak­tu­jmy siebie jako konkurencji, dzi­ała­jmy razem – dodał.

Dzię­ki różnorod­noś­ci, inter­dyscy­pli­narnoś­ci i otwartoś­ci, inic­jaty­wy pode­j­mowane przez Łódzkie Part­nerst­wo Aka­demick­ie mają przy­czynić się także do efek­ty­wniejszej współpra­cy z otocze­niem insty­tucjon­al­nym oraz biz­ne­sowym, co ma również zwięk­szyć potenc­jał Łodzi jako mias­ta aka­demick­iego.

Wydarze­niu towarzyszyła deba­ta poświę­coną powoła­niu Łódzkiego Porozu­mienia Aka­demick­iego, wskaza­niu potenc­jału łódzkiej Akademii oraz dal­szych korzyś­ci wynika­ją­cych z zacieś­ni­a­nia współpra­cy między łódzki­mi uczel­ni­a­mi. Rek­torzy mówili o doty­chcza­sowych sukce­sach współpra­cy, nakreślili także nowe obszary koop­er­acji.

Artysty­cznym dopełnie­niem spotka­nia był wyjątkowy wys­tęp muzyków łódzkiej Akademii.

Deklarac­ja

• Opublikowano: 30 listopada 2022