Nagroda NCN 2020 dla prof. Wojciecha Fendlera

Dr hab. n. med. Woj­ciech Fendler z Uni­w­er­syte­tu Medy­cznego w Łodzi został lau­re­atem ósmej edy­cji Nagrody NCN, która po raz pier­wszy została przyz­nana pra­cown­ikowi uczel­ni medy­cznej.

Prestiżowe wyróżnie­nie, jak co roku, trafiło do rąk trzech wybit­nych młodych naukow­ców, którzy dokon­ali znaczą­cych odkryć w dziedzinie badań pod­sta­wowych prowad­zonych w pol­skiej jed­nos­tce naukowej w obszarze naukach human­isty­cznych, społecznych i o sztuce, naukach o życiu oraz naukach ścisłych i tech­nicznych.

Nagrodę NCN 2020 w obszarze nauk o życiu otrzy­mał dr hab. n. med. Woj­ciech Fendler z Uni­w­er­syte­tu Medy­cznego w Łodzi, który został wyróżniony za znaczące wyni­ki w bada­ni­ach nad mikroR­NA jako bio­mark­era­mi przy­pad­kowego naraże­nia na promieniowanie jonizu­jące oraz powikłań radioter­apii. W przeprowad­zonych bada­ni­ach wykazał, że iden­ty­fikowalne w surow­icy specy­ficzne cząstecz­ki mikroR­NA świad­czą o nieod­wracal­nym uszkodze­niu szpiku kost­nego przez promieniowanie jonizu­jące.

- Moje bada­nia doty­czą wykry­wa­nia naraże­nia i przewidy­wa­nia szkodli­wych efek­tów promieniowa­nia jonizu­jącego. Zmierza­ją do stworzenia tes­tu diag­nos­ty­cznego pozwala­jącego na iden­ty­fikację naraże­nia na potenc­jal­nie śmiertel­ną dawkę promieniowa­nia, co może przyspieszyć selekcję pac­jen­tów po ekspozy­cji do ratu­jącego życie przeszczepu szpiku – wyjaś­nia dr hab. n. med. Woj­ciech Fendler. – Po etapie sze­roko zakro­jonych badań nad mech­a­niz­ma­mi reg­u­lu­ją­cy­mi pro­dukcję zależnych od promieniowa­nia mikroR­NA oraz nad zas­tosowaniem opar­tych o mikroR­NA testów diag­nos­ty­cznych w mon­i­torowa­niu powikłań radioter­apii, przyszedł czas na prace wdroże­niowe – doda­je.

Dr hab. Woj­ciech Fendler jest z wyk­sz­tałce­nia lekarzem. Ukończy­wszy stu­dia, rozpoczął bada­nia nad przy­czy­na­mi pow­stawa­nia rzad­kich typów cukrzy­cy, ich epi­demi­ologię oraz narzędzia ułatwia­jące ich diag­nos­tykę. Po uzyska­niu habil­i­tacji w roku 2013 rozpoczął bada­nia nad bio­markerowym zas­tosowaniem mikroR­NA, które real­i­zował wspól­nie z badacza­mi z Har­vard Med­ical School.

Więcej o Lau­re­at­ach Nagrody NCN 2020 https://ncn.gov.pl/o‑ncn/nagroda-ncn/laureaci-2020

• Opublikowano: 14 października 2020
Tagi: ,