Komunikat Rektora w sprawie obowiązku szczepień

Szanowni Państwo,
Drodzy Studenci,

z początkiem stycznia 2022 r. Ośrodek Przetwarzania Informacji opublikował dane dotyczące poziomu zaszczepienia przeciwko COVID-19 studentów, doktorantów oraz pracowników uczelni wyższych. W naszej uczelni zaszczepionych jest prawie 95% pracowników i doktorantów oraz 93% studentów. W mojej opinii nie są to jednak dane zadawalające.  Życzyłbym sobie, aby wszystkie osoby, które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych, przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19.

Przypominam, że zgodnie z grudniowym rozporządzeniem Ministra Zdrowia, do 1 marca 2022 r. szczepieniu ochronnemu przeciwko COVID-19 mają obowiązek poddać się czynni zawodowo medycy oraz osoby zatrudnione na stanowiskach innych niż medyczne, ale pracujące w podmiotach medycznych. Obowiązek ten dotyczy także farmaceutów i pozostałych pracowników aptek czy punktów aptecznych.

Obowiązkowemu szczepieniu muszą się poddać również studenci kształcący się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodów medycznych: lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty, ratownika medycznego.

Obowiązek zaszczepienia się przeciwko COVID-19 obejmuje ponadto osoby, którym do 1 marca 2022 r. upływa termin ponad 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Osoby niezaszczepione powinny przyjąć szczepienia w schemacie podstawowym (tj. dwie dawki szczepienia dwudawkowego lub jedną dawkę szczepienia jednodawkowego) i otrzymać Unijny Certyfikat Covid (UCC).

Przypominamy, że obowiązek, szczepień przeciwko COVID-19, stosuje się do osób, które nie mają przeciwwskazań do szczepienia w zakresie stanu ich zdrowia. Przeciwwskazania do szczepienia zostały wymienione w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL) szczepionek.

Mając na uwadze powyższe, prosimy o zastosowanie się do obowiązku szczepień przeciwko COVID-19. Jego wypełnienie będzie niezbędne do uczestniczenia w zajęciach realizowanych stacjonarnie.

Jednocześnie, w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom, pracownikom, doktorantom i studentom, prosimy wszystkich pozostałych, dotychczas niezaszczepionych członków społeczności akademickiej, o poddanie się szczepieniom ochronnym przeciwko COVID-19, zaś osoby uprawnione zachęcamy do przyjęcia dawki przypominającej.

Rektor: prof. Radzisław Kordek

Treść rozporządzenia: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210002398/O/D20212398.pdf

Jak się zaszczepić?

• Opublikowano: 12 stycznia 2022