Inwestycje

Szczegóły inwestycji

Nazwa inwestycji: Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (CWBK) – kompleksowe i systemowe wsparcie realizacji badań klinicznych w modelu usług wspólnych

Okres realizacji projektu: 2021 - 2025
Kierownik projektu: Ireneusz Staroń
Inspektor nadzorujący projekt: Łukasz Dudek

Budżet projektu: 11.222.536 zł
Źródła finansowania projektu:
- Agencja Badań Medycznych: 11.222.536 zł

Opis pro­jek­tu:

1) Lokaliza­c­ja pro­jek­tu: Łódź, ul. Pomors­ka 251, budynek A2, II piętro

2) Powierzch­nia pro­jek­tu: 632 m2

3) Cel pro­jek­tu:

Celem pro­jek­tu jest zapewnie­nie kom­plek­sowych i sys­te­mowych rozwiązań dla real­iza­cji badań klin­icznych przez Uni­w­er­sytet oraz trzy wiodące szpi­tale aka­demick­ie: Uni­w­er­sytec­ki Szpi­tal Klin­iczny im. Wojskowej Akademii Medy­cznej – Cen­tral­ny Szpi­tal Weter­anów, SPZOZ Uni­w­er­sytec­ki Szpi­tal Klin­iczny nr 1 im. Nor­ber­ta Bar­lick­iego, SP ZOZ Cen­tral­ny Szpi­tal Klin­iczny Uni­w­er­syte­tu Medy­cznego w Łodzi.

Cele strate­giczne:

• zwięk­sze­nie iloś­ci i jakoś­ci badań klin­icznych real­i­zowanych przez Uni­w­er­sytet Medy­czny w Łodzi,
  • zwięk­sze­nie wpły­wu i rozpoz­nawal­noś­ci Uczel­ni w obszarze badań klin­icznych,
  • wzrost poziomu umiędzy­nar­o­dowienia,
  • dyw­er­sy­fikac­ja źródeł przy­chodów.

4) Zakres pro­jek­tu:

Har­mono­gram prac zakła­da przy­go­towanie i odd­anie do użytkowa­nia scen­tral­i­zowanej infra­struk­tu­ry, w tym odpowied­niej dla real­iza­cji badań wczes­nych faz, wdroże­nie rozwiązań sys­te­mowych oraz rozwój zasobów ludz­kich na wzór mod­e­lowych stan­dard­ów. Pro­jekt zakła­da maksy­mal­iza­cję korzyś­ci wynika­ją­cych z koor­dy­nacji i mod­elu usług wspól­nych na 3 poziomach:

• real­iza­c­ja badań w roli spon­so­ra lub jed­nos­t­ki prowadzącej bada­nia na zlece­nie spon­so­ra Aca­d­e­m­ic Research Organ­i­sa­tion (ARO), (usłu­gi wspólne na rzecz zespołów naukowo-badaw­czych, koor­dy­nac­ja pro­cesów wspar­cia tj. uzyski­wanie wszel­kich zgód i poz­woleń, logisty­ka badanych pro­duk­tów leczniczych, zapewnie­nie i kon­tro­la jakoś­ci, planowanie, biostatysty­ka, phar­ma­covig­i­lance);
  • real­iza­c­ja badań w roli przed­staw­iciela sieci ośrod­ków Site Man­age­ment Organ­i­sa­tion (SMO), (akty­wne pozyski­wanie badań, punkt kon­tak­towy dla part­nerów biz­ne­sowych, zapewnie­nie jakoś­ci i koor­dy­nacji, doradzt­wo naukowe, zarządzanie płat­noś­ci­a­mi, standaryza­c­ja usług w szpi­ta­lach);
  • real­iza­c­ja badań w roli ośrod­ka badań wczes­nej fazy — zapewnie­nie odpowied­niej jakoś­ci i bez­pieczeńst­wa dla badań wczes­no­fa­zowych.

W wyniku real­iza­cji pro­jek­tu pow­stanie również Ośrodek Badań Klin­icznych Wczes­nej Fazy, pro­filowany na real­iza­cję pro­jek­tów wczes­nych faz obe­j­mu­ją­cych więk­szość obszarów medy­cznych, a docelowo, po zakończe­niu drugiego eta­pu budowy Cen­trum Klin­iczno-Dydak­ty­cznego UM (2018–2023) i utworze­niu Aka­demick­iego Ośrod­ka Onko­log­icznego, ze szczegól­nym uwzględ­nie­niem onkologii. W ramach pro­gra­mu badaw­czego prowad­zone będą bada­nia klin­iczne fazy 0‑II, bada­nia klin­iczne oce­ni­a­jące skuteczność i bez­pieczeńst­wo stosowa­nia leków biopodob­nych oraz biorównoważnych, czy wyma­ga­jące ścisłego mon­i­torowa­nia bada­nia far­makokine­ty­czne i far­mako­dy­nam­iczne. Cen­trum będzie również odpowied­nim miejscem do prowadzenia pro­jek­tów uwzględ­ni­a­ją­cych ewalu­ację bez­pieczeńst­wa i skutecznoś­ci wyrobów medy­cznych. Przewidy­wany plan badaw­czy Cen­trum doty­czy przede wszys­tkim anal­izy skutecznoś­ci bez­pieczeńst­wa innowa­cyjnych pro­duk­tów leczniczych rozwi­janych głównie we współpra­cy z wiodą­cy­mi fir­ma­mi far­ma­ceu­ty­czny­mi, które dys­ponu­ją najwięk­szym potenc­jałem naukowo-badaw­czym. Plan badaw­czy będzie reak­ty­wny w sto­sunku do kra­jowych oraz świa­towych trendów i może zakładać wdrażanie pro­jek­tów w ramach 3 głównych osi:

• Oś 1 — bada­nia klin­iczne pro­duk­tów leczniczych we wskaza­ni­ach neu­ro­log­icznych, chorób układu krąże­nia, chorób układu odd­e­chowego, dia­betologii oraz chorobach rzad­kich;
  • Oś 2 — bada­nia klin­iczne wyrobów medy­cznych (w tym rozwiązań telem­e­dy­cznych) ze szczegól­nym uwzględ­nie­niem kar­di­ologii, w tym elek­trokar­di­ologii oraz dia­betologii i innych chorób chron­icznych;
  • Oś 3 — bada­nia klin­iczne pro­duk­tów leczniczych z uwzględ­nie­niem pro­jek­tów ukierunk­owanych na cele moleku­larne oraz związane z aktywacją mech­a­nizmów immuno­log­icznych stosowanych w obszarze onko­log­icznym.

5) Otocze­nie:

Cen­trum Klin­iczno-Dydak­ty­czne łączy cechy kam­pusu aka­demick­iego, szpi­ta­la klin­icznego i nowoczes­nego cen­trum badaw­czego. W bezpośred­nim sąsiedztwie planowanej infra­struk­tu­ry Cen­trum Wspar­cia Badań Klin­icznych, na powierzch­ni pon­ad 4,3 tys. m2 odd­ano niedawno do użytkowa­nia 60 gabi­netów wraz z zapleczem diag­nos­ty­czno-ter­apeu­ty­cznym, funkcjonu­ją­cych w ramach dwudzi­es­tu kilku porad­ni, ofer­u­ją­cych pełne spek­trum świad­czeń ambu­la­to­ryjnych. Kom­pleks nowoczes­nych porad­ni uzu­peł­nia ser­werow­n­ia z unika­tową infra­struk­turą infor­maty­czną, wspo­ma­ga­ją­ca w zakre­sie pozyski­wa­nia, zarządza­nia, przetwarza­nia, gro­madzenia i zapewnienia bez­pieczeńst­wa dużej iloś­ci danych medy­cznych. W obiek­cie zostanie odd­any do użytku również Biobank, pozwala­ją­cy na prze­chowywanie mate­ri­ału bio­log­icznego, punkt pobrań oraz gabi­ne­ty pod­sta­wowej opie­ki zdrowot­nej POZ. W bliskiej odległoś­ci będą real­i­zowane pro­jek­ty naukowo-infra­struk­tu­ralne tj. pro­jekt BRaIn – Bada­nia Rozwój Innowac­je w łódzkim kam­pusie medy­cyny i far­ma­cji oraz MOL­e­co­LAB — Łódzkie Cen­trum Badań Moleku­larnych Chorób Cywiliza­cyjnych.

CWBK będzie zlokali­zowane w najbliższym sąsiedztwie Cen­tral­nego Szpi­ta­la Klin­icznego UM w Łodzi.