Diagnostyka koronawirusa SARS-CoV-2 w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

W związku z sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju, coraz większym zapotrzebowaniem na wykonywanie w trybie pilnym badań w kierunku koronawirusa SARS –CoV-2,  Centralny Szpital Kliniczny wraz z jednostkami naukowo – badawczymi Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego, Polskiej Akademii Nauk, BioNanoParku oraz  Proteon Pharmaceuticals uruchamia laboratorium wirusologiczne.

Jednostką, która już w poniedziałek 23 marca rozpocznie swoją działalność, kierować będzie prof. Maciej Borowiec. Obecnie finalizowane są kwestie proceduralne, a laboratorium czeka na niezbędne testy i odczynniki.

Do uruchomienia laboratorium zaangażowaliśmy liczne grono ekspertów  z Uniwersytetu Medycznego, ale również z Uniwersytetu Łódzkiego, Polskiej Akademii Nauk i sektora prywatnego. Zgromadziliśmy niezbędny sprzęt oraz zespół ludzi ze specjalistycznym wykształceniem, umiejętnościami, a przede wszystkim chęciami do pracy w tak trudnej sytuacji. Są to diagności laboratoryjni, biolodzy, biotechnolodzy osoby znające technologie oznaczeń w biologii i genetyce molekularnej – mówi dr Monika Domarecka, Dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego

Laboratorium powstało w bardzo szybkim tempie, bo sytuacja tego od nas wymaga. Wymaga realnych działań i organizacyjnej sprawności. W ciągu tygodnia dopełniliśmy wszystkich formalności i jesteśmy gotowi. Dziękuję wszystkimi, którzy dołożyli swoją cegiełkę. Teraz przed nami wiele tygodni ciężkiej pracy. Nie wykluczamy utworzenia kolejnych tego typu laboratoriów w ramach szpitali uniwersyteckich – podkreśla prof. Radzisław Kordek, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Chcemy wyraźnie podkreślić, że laboratorium w CKD wspiera już istniejące laboratoria w Łodzi i nie pobiera próbek bezpośrednio od pacjentów z podejrzeniem koronawirusa.  Materiał do laboratorium trafia ze szpitali zakaźnych tj. ze szpitala Biegańskiego lub ze szpitala w Zgierzu. Centralny Szpital Kliniczny nie przyjmuje pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Pacjentów podejrzewających u siebie chorobę prosimy o postępowanie zgodnie z procedurami – w pierwszej kolejności o pozostanie w domu i kontakt z Sanepidem.
  • Opublikowano: 20 marca 2020