Czescy lekarze szkolili się w Łodzi

We wtorek, 14 czer­w­ca 2022 r. w Odd­ziale Klin­icznym Nefrol­ogii w Uni­w­er­syteckim Szpi­talu Klin­icznym nr 1. im. N Bar­lick­iego goś­cili lekarze z Repub­li­ki Czeskiej: dr Marie Mari­ka Golu­cho­va — Szpi­tal Fry­dek-Mis­tek, dr Rena­ta Man­siko­va – Szpi­tal Uni­w­er­sytec­ki Ostra­va oraz dr Kate­ri­na Her­mano­va — Szpi­tal Havírov.

Celem wiz­y­ty było zapoz­nanie czes­kich lekarzy z kom­plek­sową opieką nefro­l­og­iczną ofer­owaną w uni­w­er­syteckim ośrod­ku, ze szczegól­nym uwzględ­nie­niem dial­i­zoter­apii otrzewnowej będącej drugą, po przeszczepi­e­niu ner­ki, metodą leczenia z wyboru chorych ze schyłkową niewydol­noś­cią nerek. Pod­czas wiz­y­ty goś­cie mieli okazję nie tylko zwiedz­ić Odd­zi­ał Klin­iczny Nefrol­ogii, ale również przyjrzeć się pra­cy w Porad­ni Nefro­l­og­icznej oraz Po Przeszczepi­e­niu Ner­ki. Jed­nak najwięcej cza­su spędzili w Zes­pole Domowej Dial­izy Otrzewnowej, gdzie dr Karoli­na Sęk-Szczepanows­ka podzieliła się swoi­mi doświad­czeni­a­mi związany­mi z wielo­let­nią opieką nad pac­jen­ta­mi dial­i­zowany­mi otrzewnowo. Pani Dok­tor opowiedzi­ała o kom­plek­sowym pode­jś­ciu do tej ter­apii, diag­nos­tyce, kry­te­ri­ach doboru pac­jen­tów oraz pod­kreśliła znacze­nie edukacji chorych w pro­ce­sie leczenia.

Korzys­ta­jąc z okazji, również tego samego dnia czescy lekarze wraz z pra­cown­ika­mi łódzkiej Klini­ki mieli szan­sę poz­nać zasady funkcjonowa­nia Cen­trum Eduka­cyjnego dla pac­jen­tów dial­i­zowanych otrzewnowo w Wielkiej Bry­tanii. Pod­czas spotka­nia „Bax­ter Edu­ca­tion Cen­tre UK – vir­tu­al tour, best prac­tice shar­ing” zaprezen­towano mod­el pra­cy z edukowaniem pac­jen­tów nt. dial­izy otrzewnowej oraz zdal­nego mon­i­torowa­nia ter­apii, jaki prowad­zony jest w Bax­ter Renal Edu­ca­tion­al Cen­ter w Lon­dynie. Była to również doskon­ała okaz­ja do zadawa­nia pytań i wymi­any doświad­czeń.

Mamy nadzieję, że szkole­nie przeprowad­zone dla czes­kich lekarzy przez zespół Klini­ki Chorób Wewnętrznych i Nefrol­ogii Trans­plan­ta­cyjnej poz­woli na rozwój w Czechach tej niezwyk­le przy­jaznej dla chorego metody leczenia, a także będzie początkiem współpra­cy między­ośrod­kowej – pod­kreśliła prof. Ilona Kur­na­tows­ka, kieru­ją­ca Kliniką Chorób Wewnętrznych i Nefrol­ogii Trans­plan­ta­cyjnej

• Opublikowano: 21 czerwca 2022